Kapusta pekińska jest niskokaloryczna, więc bez żadnych wyrzutów sumienia można włączyć ją do jadłospisu redukcyjnego. O jej regularnym spożywaniu powinni jednak pamiętać wszyscy, nie tylko osoby dbające o linię. Przemawia za tym fakt, że to warzywo korzystnie wpływa na układ nerwowy i kostny, stymuluje procesy trawienne, a także wspiera funkcję układu krążenia i narządu wzroku.

Pod względem wyglądu bliżej jej do sałaty niż do kapusty, jednak jej charakterystyczny smak nie pozostawia wątpliwości, z jakim warzywem mamy do czynienia. Kapusta pekińska to niezastąpiony składnik surówek i sałatek, niektórzy uwielbiają ją też w roli chrupiącej, smacznej i zdrowej przekąski. Warto jednak wiedzieć, że to warzywo sprawdza się nie tylko w roli dodatku do obiadu. Samo w sobie może stanowić główny składnik dania, a tak samo dobrze nadaje się do przygotowania zdrowego śniadania lub lekkiej kolacji.Podpowiadamy co zrobić z kapusty pekińskiej.

Z czym łączyć kapustę pekińską?

Kapusta pekińska charakteryzuje się delikatnym, dość subtelnym smakiem. Ta cecha sprawia, że dodana do potrawy, nie zdominuje pozostałych składników. Dzięki temu, dania, w których kapusta pekińska występuje na pierwszym planie lub gdzieś w tle, można przygotowywać na wiele sposobów. 

Przepis na kapustę pekińską może śmiało uwzględniać obecność innych świeżych warzyw, np. pomidora, ogórka, marchewki, cebuli, papryki i pora. Owoce? Oczywiście, że tak! Do kapusty pekińskiej wyśmienicie pasuje jabłko, brzoskwinia i żurawina. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed łączeniem tego warzywa z nabiałem. Dobrze sprawdzi się mozzarella i feta. Kapusta pekińska dobrze komponuje się także z drobiem. Pasuje też do ryb i owoców morza (np. do paluszków krabowych).

A co z dodatkami? Jeżeli chcecie zrobić sałatkę z kapusty pekińskiej, śmiało możecie sięgnąć po majonez, ale potrawa na bazie jogurtu (naturalnego lub greckiego) będzie zdrowsza i mniej kaloryczna. Dobrze sprawdzi się też oliwa z oliwek i świeżo wyciskany sok z cytryny.

W kwestii przypraw, bardzo dobrze sprawdzi się tzw. „złota trójka”, czyli sól, pieprz i słodka papryka. Śmiało możecie sięgnąć też po kminek, czosnek i majeranek, a gotowe danie będzie smakować jeszcze lepiej, gdy oprószycie je koperkiem.

Co zrobić z kapusty pekińskiej na obiad?

Kapusta pekińska wybornie smakuje na surowo, ale poddana obróbce termicznej nie traci swoich wybornych walorów smakowych. Za przygotowaniem obiadu z kapusty pekińskiej przemawia także fakt, że w trakcie gotowania nie trzeba będzie wietrzyć całego domu – ten gatunek jako jedyny w swojej rodzinie nie wydziela intensywnego, charakterystycznego zapachu podczas gotowania. 

Co zrobić z kapusty pekińskiej na obiad? Na początek proponujemy, proste i szybkie, za to niezwykle smaczne danie – zasmażaną kapustę pekińską z pomidorami. To smaczne, lekkie danie przygotujesz w zaledwie pół godziny. Wszystko, co będzie wam potrzebne, to kapusta pekińska, pomidory z puszki, cebula i koperek. Przygotowanie jest naprawdę łatwe. Wystarczy pokroić cebulę w kostkę i podsmażyć ją na patelni, następnie dodajemy pokrojoną w paski kapustę, całość zalewamy pomidorami i dodajemy posiekany koperek. To danie idealnie sprawdzi się, gdy nie macie zbyt dużo czasu na przygotowanie smacznego obiadu lub gdy do twoich drzwi zbliżają się niezapowiedziani wcześniej goście. 

Co można zrobić z młodej kapusty pekińskiej? Proponujemy wyborny kapuśniak. Przygotowanie tej wyśmienitej zupy trwa wyraźnie krócej niż jej tradycyjnego odpowiednika i jest tak samo łatwe. Poza kapustą, będzie wam potrzebna kiełbasa (wybierzcie taką, jaką lubicie najbardziej), wędzony boczek, cebula, kilka ziemniaków, włoszczyzna i przyprawy. Zapewniamy, że kapuśniak z kapusty pekińskiej jest tak samo smaczny, jak przygotowany w sposób tradycyjny, czyli z białej kapusty. 

Co zrobić z kapusty pekińskiej na kolację?

Przepisy z kapusty pekińskiej to nie tylko dania obiadowe, ale także potrawy, które z powodzeniem można serwować na kolację. Nasz pierwsza propozycja to pożywna, ale lekka sałatka z kapusty pekińskiej, pomidorów i jajek. Poza już wymienionymi składnikami, do jej przygotowania użyjcie majonezu (lub jogurtu greckiego), serka śmietankowego, kefiru i czerwonej cebuli. Przygotujecie ją w kilkanaście minut.

Jeżeli na kolację mają wpaść goście, warto podać coś bardziej wyrazistego. Przy takiej okazji, niezawodnie sprawdzi się znana i lubiana sałatka gyros, która prezentuje się na stole tak samo dobrze, jak smakuje. Do zrobienia wielowarstwowej kompozycji będzie potrzebna pierś z kurczaka, cebula, kukurydza, papryka czerwona i oczywiście kapusta pekińska. Przyda się też ogórek, majonez, ketchup i czosnek. Nie można zapomnieć o niezastąpionej w tym przypadku przyprawie do gyrosa, która nada mięsu drobiowemu charakterystyczny smak.

Macie ochotę na kolację na ciepło? Zatem koniecznie wypróbujcie przepis na kapustę pekińską w orientalnym stylu. Na przygotowanie tego dania warto zarezerwować sobie przynajmniej 90 minut, ale zapewniamy, że nie będzie to stracony czas. Potrawę przygotujecie z kapusty pekińskiej, makaronu sojowego, pieczarek, marchewki, selera naciowego i cebuli szalotki. Przyda wam się także drobiowa kostka rosołowa i olej sojowy, ale możecie zastąpić go innym olejem roślinnym. Jak przygotować to danie? To łatwe: do podsmażonych składników warzywnych (z wyjątkiem marchewki) dodajcie ugotowany makaron i wlejcie rozpuszczoną we wrzątku kostkę rosołową. Całość duście przez chwilę, a na sam koniec wrzućcie marchewkę i gotujcie bez przykrycia, aż nadmiar płynu odparuje.

Co zrobić z kapusty pekińskiej na przekąskę?

Macie ochotę na coś smacznego i chrupiącego? Zamiast słonych przekąsek, wybierzcie ich zdrowy odpowiednik z kapusty pekińskiej. Nasza propozycja – warzywne roladki z kapusty pekińskiej z humusem. Przygotujecie je z pokrojonych w słupki warzyw: marchewki, buraka, zielonego ogórka i czerwonej papryki. Ułóżcie je na liściach kapusty (z wykrojonym głąbem) posmarowanych humusem, dodajcie ulubione kiełki, przyprawcie do smaku i delikatnie skropcie oliwą. Zawińcie roladki i gotowe.