Kapusta pekińska jest składnikiem, który często pojawia się w naszych kuchniach. Jest tania, uniwersalna i znajdziemy ją w sklepach przez cały rok. Chrupiemy ją na surowo w sałatkach, smażymy na patelni i gotujemy w mięsnych gulaszach. Zanim jednak dodacie ją do dania, dokładnie sprawdźcie, czy na jej liściach nie pojawiły się ciemne plamki. 

Co znaczą ciemne plamki na kapuście pekińskiej? 

Wielu uważa, że czarno-brązowe plamki to po prostu pleśń, jednak nie jest to prawdą. Te ciemne kropki mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, choć najczęściej jest to oznaka choroby fizjologicznej, zwanej pieprzową plamistością. Skąd bierze się to schorzenie? Zwykle jest to skutek nieodpowiedniego przechowywania warzyw, gdyż plamki pojawiają się kiedy trzymamy kapustę w zbyt niskiej temperaturze lub kiedy ogólnie przechowujemy ją zbyt długo. Czasem jednak pojawiają się one też niezależnie od przechowywania, już na etapie hodowania kapusty. Dzieje się tak, kiedy warzywa są zbyt mocno nawożone azotem.

Czarne kropki na kapuście pekińskiej - czy można jeść?

Niektórzy naukowcy twierdzą, że wystarczy tylko wyrzucić wierzchnie liście takiej kapusty, a resztę można zjeść, ale tylko po obróbce termicznej, gdyż jedzenie jej na surowo może być szkodliwe. Inni specjaliści radzą jednak, aby nie spożywać kapusty dotkniętej plamistością, ponieważ mogą być na niej zarodniki groźnych dla zdrowia grzybów. Wybór zależy więc od subiektywnej oceny każdego z nas, jednak jeśli macie wątpliwości, lepiej wyrzucić takie warzywo, niż narażać się na problemy trawienne.

Jak przechowywać kapustę pekińską, aby zapobiec powstawaniu przebarwień?

Aby maksymalnie wydłużyć termin przydatności kapusty, nie należy przechowywać jej w lodówce, gdyż zwiększa to ryzyko powstania plamek. Najlepiej przechowywać kapustę w ciemnym, suchym miejscu o temperaturze pokojowej.