Szykowanie koszyczka wielkanocnego to tradycja niemal w każdym domu. Kolorowe pisanki, chleb, wędlina, sól, baranek. Ale czy to wszystko, co powinno się znaleźć w środku? Okazuje się, że nie a symboli jest znacznie więcej. Sprawdźcie, czego nie powinno zabraknąć w koszyczku i co symbolizuje każda rzecz.

Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

Jajka wielkanocne
Jajko jest symbolem początku, nowego życia, narodzin oraz zmartwychwstania. Nie może ich zabraknąć na wielkanocnym stole. Na stole zatem powinny znaleźć się jajka w majonezie lub jajka faszerowane. Tak jak w Boże Narodzenie dzielimy się opłatkiem, tak w niedzielę przed rozpoczęciem śniadania warto podzielić się poświęconym jajkiem.

Chleb
Dawniej zamiast chleba święcono Paschę. To wypiek złożony z mąki (pszennej, żytniej lub gryczanej), drożdży (lub zakwasu), imbiru, liści bobkowych i szafranu. Wypiek ten można udekorować krzyżem lub koroną cierniową wykonaną z np. gałązek. Zwyczajowo pascha miała kształt okrągły. Pascha jest symbolem Chrystusa jako chleba życia.

Sól i pieprz
Sól to symbol oczyszczenia, siły i trwałości. Tak jak sól zabezpiecza pokarmy, tak też zabezpiecza nasze zdrowie duchowe. Jest też symbolem gościnności oraz przymierza między człowiekiem a Bogiem, oraz symbolem nawrócenia i oczyszczenia serca.

Wędlina
Do koszyczka wkładamy najczęściej wędlinę lub kiełbasę. Są one symbolem dobrobytu i dostatku.

Ser
Jest symbolem przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami domowymi.

Chrzan
Chrzan jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa. To oznaka ludzkiej siły. Kiedyś rozpoczynano śniadanie wielkanocne od zjedzenia całej laski chrzanu, by ustrzec się od bólu zębów oraz dolegliwości żołądkowych.

Babka wielkanocna
Ten wielkanocny wypiek jest symbolem umiejętności oraz doskonałości. Po dniach postów, słodkie ciasto jest wyrazem radości i słodyczy. Tradycyjnie powinien być to wypiek własny a nie kupiony.

Baranek
Baranek wielkanocny jest symbolicznym przedstawieniem Jezusa Chrystusa, jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Najczęściej z czerwoną chorągiewką albo kokardką na szyi co symbolizuje zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Zwykle zrobiony jest z cukru, czekolady, albo ciasta.

Woda
Woda zatem jest symbolem nowego narodzenia człowieka oraz życia.

Bukszpan
Przez cały rok jest zielony. To symbol nieprzemijalności, trwałości życia i nieśmiertelności.