Najlepsze ciasta to takie, przy których nie trzeba się narobić, a wyglądają i smakują, jak drogie desery z cukierni. Oprócz tiramisu, które wbrew powszechnej opinii jest banalnie proste do zrobienia, przez piankę z galaretki, po cudowne owoce pod kruszonką. Dziś mamy coś spektakularnego. Torcik piegusek, który robi się praktycznie sam, wystarczy tylko połączyć składniki. A jest ich niewiele. Najdłużej trwa czekanie, aż schłodzi się w lodówce.

Makowe ciasto piegusek na zimno

Kto powiedział, że ciasta z makiem można jeść tylko w święta? Gotowy mielony mak dostępny jest w sklepach przez cały rok, warto więc wykorzystywać go do różnych przepisów. Jednym z nich jest właśnie ten makowe ciasto piegusek na zimno. Już sam wygląd jest niesamowity, a po skosztowaniu pierwszej łyżeczki nabierzecie ochoty na dużo więcej. Przygotujcie:

  • 100 g mielonego maku
  • 200 g mascarpone
  • 300 g śmietanka 30%
  • 200 g wiórki kokosowe
  • 50 g słodzik

Zacznijcie od ubicia śmietanki na sztywno. Do miski przełóżcie serek mascarpone, dodajcie mak, wiórki kokosowe, słodzik i ubita śmietaną. Całość wymieszajcie dokładnie i przełóżcie do tortownicy i dociśnijcie, by nie zostały pęcherzyki powietrza. Możecie raz stuknąć tortownicą o blat, by masa się wyrównała i ubiła. Włóżcie do lodówki na noc. Na drugi dzień wyciągacie z lodówki i od razu jecie, bo taki torcik jest najlepszy. Przed podaniem możecie go udekorować. Doskonała będzie tu polewa ze słodzonego mleka skondensowanego, albo rozpuszczonej białej czekolady. Można też przygotować lukier, albo polewę czekoladową. Torcik ozdobić można również owocami, albo gotowymi bezikami.

Porada
Lubicie ciasta na bogato? Możecie do masy dodać pokruszone orzechy, bakalie albo inne ulubione dodatki. Ogranicza was tylko wyobraźnia. Jeśli kupicie gotowy mak mielony, nie musicie już nic z nim robić. Prosto z puszki wrzućcie do masy.

Zobaczcie jak to robi @onaciaglegotuje:

Źródło: Instagram/onaciaglegotuje