Nic nie pachnie tak jak piekący się chleb. To właśnie ten zapach sprawia, że chcemy jak najszybciej dobrać się do chrupiącej skórki i pachnącego środka. Dzięki tym książkom dowiecie się, jak sprawić, by wasze pieczywo zawsze było wyrośnięte i pyszne. 

#1 Jeffrey Hamelman "Chleb. Techniki wypieku, przepisy, wskazówki" 

Ta gruba (prawie 500 stron!) książka nie bez powodu nazywana jest "biblią chleba". Jeffrey Hamelman stał się chlebowym guru na niemal całym świecie. W jego dziele znajdziecie wszystkie informacje, jakich potrzebujecie, żeby zacząć wypiekać swój chleb. Hamelman szczegółowo wyjaśnia, jakie błędy możemy popełnić i w jaki sposób ich uniknąć. Oprócz przepisów na chleb, w książce są też receptury na inne rodzaje pieczywa, np. bagietki czy focaccię.

#2 Piotr Kucharski "Chleb. Domowa piekarnia"

Zanim Piotr Kucharski został miejskim farmerem, piekł chleb. Możecie kojarzyć go z telewizji śniadaniowej, gdzie do wspólnego pieczenia próbował przekonywać widzów. Z sukcesami. To on był człowiekiem, który zainspirował nas do upieczenia pierwszego, jeszcze niezbyt ładnego bochenka. W książce "Chleb. Domowa piekarnia" autor szczegółowo opisuje, jak przygotowywać bułki i chleby, a nawet jak zawijać i nacinać ciasto, by otrzymać piękne wypieki. 

O sposobach Piotra na idealne pieczywo przeczytacie tu: Domowy chleb – Piotr Kucharski podpowiada patenty na pieczywo

#3 Eliza Mórawska "O chlebie"

Książki Elizy Mórawskiej możecie kupować w ciemno - zawsze są świetne! Znana z bloga White Plate, autorka podaje w nich tylko sprawdzone przepisy na dania, które często kojarzą się z dzieciństwem. Jeśli lubicie klimat bloga Elizy, w jej książkach też go docenicie. Oprócz przepisów i porad do książki trafiły także opowieści z życia blogerki, pełne ciepła i poczucia humoru. Książkę trudno zdobyć - w większości miejsc jest wyprzedana, więc szukajcie jej w wersji z drugiej ręki.

#4 Tomasz Deker "Chleb"

Kolejna mocna pozycja na naszej liście. Tomasz Deker jest mistrzem cukiernictwa i specjalizuje się w wypiekach różnego rodzaju. Ze względu na swoją profesję dobrze zna wartość dokładnych przepisów - w tej książce każda receptura jest dopracowana co do grama. Dzięki temu macie gwarancję, że uzyskacie podobne co autor rezultaty. Znajdziecie tu m.in. przepisy na chleb piwny czy bułeczki jogurtowe, ale i sporo patentów na słodkie wypieki.