Awokado do niedawna było drogim i egzotycznym owocem. Teraz, gdy awokado można kupić za atrakcyjną cenę, warto dodać je do koktajlu, pasty kanapkowej albo zapiec z jajkiem. Jednak w tych potrawach musi być dojrzałe.

Co zrobić gdy awokado jest niedojrzałe?

Jest kilka domowych sposobów, by sprawić żeby awokado było miękkie. Każda z nich różni się czasem, po którym owoc będzie gotowy do spożycia.

  1. Jeśli kupiliśmy twarde awokado, ale nie potrzebujemy go od razu, możemy umieścić je szczelnie w papierowej torebce. Wystarczy odczekać kilka dni, aby owoc zmiękł. To za sprawą gazu etylenowego, który naturalnie wytwarzają owoce (gaz ten ma właściwości przyspieszające dojrzewanie owoców). Papierową torbę można zastąpić gazetą. Niedojrzałe awokado należy owinąć dokładnie w gazetę i pozostawić w ciepłym miejscu.
  2. Jeśli mamy w planach przygotować potrawę za 2-3 dni najlepiej włożyć awokado do papierowej torby, ale dodatkowo umieścić w niej banany i jabłka. To wzmocni działanie etylenu i owoc błyskawicznie dojrzeje.Torbę należy szczelnie zamknąć i pozostawić w temperaturze pokojowej.
  3. A co zrobić jeśli potrzebujemy dojrzałe awokado na już? Tutaj z pomocą przychodzi piekarnik. Ustawiamy w nim temperaturę na 100 stopni C. Awokado owijamy szczelnie w folię aluminiową i kładziemy na blasze w piekarniku na 10 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy owoc, zdejmujemy z niego folię i wstawiamy do lodówki do ostygnięcia. Jeśli w kuchni jest chłodno, można pozostawić awokado w bezpiecznym miejscu do ostygnięcia. Po wychłodzeniu będzie idealne do przygotowania potraw.

Co zrobić, jeśli przekroiliśmy już awokado i okazało się niedojrzałe?

Trzeba działać szybko, bo miąższ błyskawicznie ciemnieje. W takim wypadku najlepiej skropić obie połówki sokiem z cytryny, włożyć ponownie pestkę i połączyć obie części. Tak połączony owoc owijamy folią aluminiową i umieszczamy w lodówce. Podobnie postępujemy z owocem, którego wykorzystaliśmy tylko połowę. Drugą połowę razem z pestką także skrapiamy cytryną i umieszczamy w lodówce w szczelnym pojemniku, albo owiniętą w folię.

Jak kupić dojrzałe awokado?

Po pierwsze dojrzałe awokado powinno mieć intensywnie zieloną skórkę bez plam i wgnieceń. Taki owoc delikatnie naciskamy palcem. Jeśli pod naciskiem palca awokado ugina się, ale po chwili wraca do poprzedniego kształtu możemy być pewni, że jest już dobre. Gdy zostanie w nim wgłębienie, jest przejrzałe. Dla pewności można spróbować oderwać pozostałość łodygi. Jeżeli pod nią kolor owocu jest brązowy to znak, że jest już po okresie dojrzałości. Jeśli miąższ jest kremowy i zielony to znak, że awokado jest idealne. Jeśli ogonek nie chce łatwo odpaść, prawdopodobnie nie jest jeszcze dojrzałe.

Czy można jeść twarde awokado?

Twarde awokado nie nadaje się do spożycia. Po pierwsze jest niemal bez smaku, z gorzkim i cierpkim na języku posmakiem. A po drugie jedząc niedojrzały owoc możemy narazić się na niestrawność. Niedojrzałe awokado nie nadaje się też na żadną potrawę, bo trudno oderwać od niego pestkę, tym bardziej trudno je pokroić, nie mówiąc już o rozgnieceniu na papkę.

Jak i z czym jeść awokado?

Awokado jest bardzo delikatne w smaku i dość tłuste. Można używać go zamiast masła do smarowania kanapek. Świetnie smakuje w połączeniu z jajkiem, np. krótko zapieczone. Warto też dodawać je do sałatek albo zrobić z niego pastę do kanapek guacamole. Stają się wówczas delikatniejsze w smaku. Zmiksowane na rzadką pastę z sokiem z cytryny, solą i pieprzem zastępuje w sałatce majonez. Z awokado można zrobić wegetariański tatar z posiekaną cebulą, kiszonym ogórkiem i pieprzem. Dzieci polubią ten owoc, gdy przygotujemy z niego zdrowy krem czekoladowy. Rozgniecione awokado mieszamy z kakao i miodem na gładką masę.