Grzyby w cieście - idealne do do postnej kapusty albo czystego grzybowego bulionu. Przepis Agaty Wojdy
(średnia 4.44 z 181 głosów)
Borowiki: dokładnie je płuczemy, zalewamy wodą i moczymy ok. 1 godz., dodajemy oczyszczoną i pokrojoną włoszczyznę, dodajemy trochę soli i pieprzu, liście laurowe i ziele angielskie, gotujemy na małym ogniu do miękkości (ok. 1 godz.). Odcedzamy (bulion zużyjmy np. do duszonej kapusty z grochem). Dokładnie osuszamy każdy kapelusz.
Ciasto: z piwa, żółtek i mąki ukręcamy ciasto, łączymy z pianą ubitą z białek. Doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą cukru.
Smażenie: w głębokiej patelni bardzo mocno rozgrzewamy olej (sporo!). Grzyby kolejno zanurzamy w cieście i partiami smażymy na złoto (trzeba odławiać na bieżąco pływające kawałki ciasta, które się oderwały od kapeluszy
Podanie: jemy od razu – do postnej kapusty albo czystego grzybowego bulionu.
Porady
Panierowane borowiki wspaniale smakują z esencjonalnym kompotem z suszu, takim ze śliwkami z nutą dymu i pojawiającymi się tylko w okresie świąt gruszkami w całości. Taką gruszkę i śliwkę zawsze dodaję do gotującej się zupy grzybowej – dla wzmocnienia jej aromatu i nadania lekkiego słodkiego smaku! Jeżeli chcecie panierować grzyby tradycyjną metodą – czyli najpierw zanurzać je w mące, potem w rozkłóconych z odrobiną mleka jajkach, a na koniec w bułce tartej – wówczas usmażcie je na maśle. Może być sklarowane, ale…po odwróceniu grzybów na drugą stronę koniecznie dodajcie trochę prawdziwego. Zapach będzie oszałamiający! Grzyby koniecznie gotujcie w posolonym wywarze i czuwajcie, aby zachowały odrobinę chrupkości.
Zobacz też: Combry jagnięce w cieście solnym
Autorka przepisu: Agata Wojda
Komentarze