W tradycji wielkanocnej pieczeń z szynki symbolizuje obfitość – zatem niech odzwierciedla znaczenie tego słowa wielkością. Wielkanoc to dobra okazja, aby przygotować pyszną pieczeń z szynki w całości, z kością i tłuszczem. Taką pieczeń z szynki można podać jako danie główne na gorąco, na półmisku wędlin na zimno, a po świętach wykorzystać jako składnik codziennych posiłków. Jak upiec szynkę wieprzową na obiad? Wyjaśniamy krok po kroku i podajemy cenne wskazówki.
stockfood
(średnia 4.45 z 201 głosów)
Porady
- W przepisie na pieczeń z szynki wykorzystano nogę wieprzową ze skórą i przyciętą racicą, jednak podane marynata i glazura będą pasować także do innych części wieprzowiny.
- Wytwarzający się w czasie pieczenia sos zlewamy na koniec z naczynia, najlepiej przez sitko, do rondelka, stawiamy na ogniu i nieco redukujemy, aby zgęstniał. Przyprawiamy do smaku. Jeśli chcemy, aby był superaksamitny i błyszczący, na sam koniec dodajemy niecałą łyżkę bardzo zimnego masła; mieszamy, aż się rozpuści.
- To, co zostanie z pieczeni z szynki po pierwszym posiłku, pozbawiamy kości (najszybciej się psują), kładziemy na papierze pergaminowym i przykrywamy czystą bawełnianą ściereczką namoczoną w solance (na 1 l wody dajemy 10 dag soli) i odciśniętą – dzięki temu pieczeń z szynki nie będzie obsychać, zostanie także zabezpieczona przed bakteriami i pleśnią.
- Ile piec szynkę w piekarniku z termoobiegiem? Pieczeń z szynki należy piec w temperaturze 120°C tak długo, aż w środku (tzw. temperatura rdzenia) będzie miała 76–80°C. Koniecznie sprawdzajmy ją termometrem do mięsa, po raz pierwszy po 4 godz. pieczenia.
Mięso na pieczeń z szynki musi być świeże i koniecznie w okrywie tłuszczowej. Szynka sama w sobie jest bowiem chuda i bez takiej warstwy bardzo łatwo ją przesuszyć. Poza tym tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku. Takich szynek nie ma w ciągłej sprzedaży, trzeba je zamówić albo w wyspecjalizowanym sklepie mięsnym, albo w małych hodowlach. Mięso na pieczeń z szynki koniecznie należy zamarynować. Najprościej w soli zwykłej albo peklowej (zachowuje apetyczny różowy kolor mięsa i nadaje mu soczystości). Na każdy kilogram mięsa bierzemy 1,5 łyżeczki i dokładnie go nią nacieramy, po czym wkładamy do naczynia, przykrywamy i wstawiamy do lodówki na 48 godz., aby sól miała czas wniknąć do wnętrza; obracamy mięso 2 razy dziennie. Przed pieczeniem wyjmujemy szynkę z takim wyprzedzeniem, aby ogrzała się do temperatury pokojowej – dzięki temu włókna nie będą szybko się kurczyły, zatem mięso nie stwardnieje. Pieczeń z szynki będzie miękka i delikatna.
Najlepszy do pieczenia szynki i innych mięs będzie piekarnik z termosondą – urządzeniem, które w uproszczeniu można nazwać elektronicznym termometrem. Wbija się je w potrawę, aby kontrolować temperaturę w środku w czasie pieczenia, co jest bezcenne, gdy przyrządzamy w ten sposób mięso, bo nie uda się go przepiec ani przesuszyć. Warto wiedzieć, że chudą wieprzowinę pieczemy w temperaturze 120°C, aż w środku osiągnie 75°C, tłustą wieprzowinę – w temperaturze 160°C do 80°C, drób – w temperaturze 120°C do 78°C, wołowinę chudą (w tym steki) – w temperaturze 120°C do 56°C, wołowinę tłustszą – w temperaturze 140°C do 68°C.
Sprawdź także przepis na pyszną pieczeń z indyka!
Komentarze