Chleb żytni na zakwasie

Kilkadziesiąt lat temu powszechnie pieczono go w polskich domach. Takiego smaku i zapachu chleba nie zna pokolenie wychowane na pieczywie z supermarketu. Warto upiec go samodzielnie!

Dodany przez:

Chleb żytni na zakwasie

Na zimno

Czas przygotowania:
Kalorie:
3480 kcal
Porcje:
2 porcji
Ocena:

(średnia 2.57 z 7 głosów)

 • Danie wegetariańskie

Składniki

 • 2 kg mąki żytniej razowej
 • łyżka kminku
 • łyżka soli
 • DO FORMY:
 • 2 łyżki oleju
 • 2 łyżki mąki

Przygotowanie

 1. Przygotowanie: 40 minut
 2. Oczekiwanie: 6–7 dni
 3. Pieczenie: 1 godzina
 4. 1 bochenek: 3480 kcal
 5. Składniki na 2 chleby
 6. W Polsce chleb na zakwasie pieczono już w pierwszych wiekach naszej ery (I–V w.). Od X wieku wypiekano chleb żytni razowy oraz delikatniejszy, z przesianej mąki pszennej, czasem z dodatkiem miodu i maku.
 7. Początkowo pieczono chleb na własny użytek, dopiero później przy młynach i gospodach powstały piece chlebowe. Wraz z rozwojem miast powstały piekarnie i zaczęto chleb sprzedawać. Już w XIII wieku wypiekano co najmniej dziesięć gatunków pieczywa.
 8. Tradycyjny chleb na zakwasie bywa lepiej, równiej wyrośnięty i wypieczony niż na drożdżach. Długo zachowuje świeżość. Dodatek kminku lub czarnuszki uczyni go łatwiej strawnym.
 9. ■ Do kamiennego garnka lub słoja wsypać 10 łyżek mąki żytniej razowej, zalać 2 szklankami ciepłej przegotowanej wody.
 10. ■ Naczynie przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 4–5 dni (optymalna temperatura do 30°C). Zakwas jest gotowy, gdy ma kwaśny zapach i smak (im dłużej kiśnie, tym chleb będzie bardziej kwaśny).
 11. ■ Jedną szklankę żytniej mąki zalać zakwasem, tak aby powstała gęsta papka, pozostawić w ciepłym miejscu do następnego dnia, do wyrośnięcia.
 12. ■ W przeddzień pieczenia sfermentowany rozczyn wymieszać z 3–4 szklankami ciepłej wody, połączyć z czterema szklankami mąki i dobrze wymieszać. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 12–14 godzin. Powinno dwu– lub trzykrotnie powiększyć swoją objętość.
 13. ■ Ciasto energicznie mieszać i ubijać drewnianą łyżką, wprowadzając dużo powietrza. Stopniowo dosypywać pozostałą mąkę. Starannie wyrobić (około 20 minut) z dodatkiem soli i kminku. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 40–50 minut.
 14. ■ Brytfanny (36 cm) wysmarować olejem, posypać mąką i napełnić ciastem do połowy. Wygładzić. Odstawić w ciepłe miejsce na kolejne 20 minut.
 15. ■ Posmarować ciepłą wodą i piec 1 godzinę w temperaturze 210°C. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności wypieku ustawić na dnie piekarnika naczynie z wodą. Sprawdzać patyczkiem, czy chleb jest upieczony. Przed wyjęciem z pieca ponownie posmarować ciepłą wodą.
przekąska wegetariańska chleb pieczywo zytni
Dodaj do książki kucharskiej
Podziel się

Komentarze