Cassoulet - francuskie pyszności z piekarnika dla fanów mięsnych dań. Wersja z Tuluzy to kaczka, kiełbaski, boczek... i jeszcze więcej sycących składników. Danie idealne na chłodne jesienne i zimowe dni. Zobacz, jak zrobić jednogarnkowy danie z mięsem i fasolą.
StockFood
(średnia 4.44 z 160 głosów)
Moczenie fasoli: Fasolę typu Jaś zalać zimną wodą i moczyć przez noc.
Przygotowanie warzyw: Czosnek obrać. Marchew i seler obrać, opłukać, pokroić w plasterki. Cebulę obrać, powbijać w nią goździki. Pomidory sparzyć, obrać ze skóry, zahartować w zimnej wodzie, usunąć pestki i pokroić w małą kostkę.
Gotowanie fasoli: Fasolę odlać i gotować około godziny z listkiem laurowym, rozmarynem i połową czosnku. Odstawić. Po godzinie odcedzić.
Gotowanie mięsa: Surowy boczek i golonkę wieprzową gotować do miękkości w wodzie z listkiem laurowym, ziarnami ziela angielskiego i pieprzu oraz solą (dodać po pół łyżeczki soli i pieprzu). Odcedzić. Mięso wyjąć, płyn zachować. Zdjąć skórę z boczku i golonki, zeskrobać cały tłuszcz. Zmiksować go z pozostałym czosnkiem. Mięso pokroić.
Smażenie mięsa: Na patelni zrumienić kawałki golonki, boczku, białej kiełbasy i udka kaczki. Fasolę wymieszać z warzywami i zmiksowanym tłuszczem. Przyprawić tymiankiem, rozmarynem, pieprzem i solą (dodać pozostałe pół łyżeczki soli i pieprzu).
Pieczenie cassoulet: W naczyniu do zapiekania układać warstwami fasolę i warzywa, przekładając mięsem. Zalać wywarem z gotowania boczku. Piec pod przykryciem około 2 godz. w temp. 180°C.
Chrupiąca skorupka z bułki tartej: Zdjąć pokrywę, wierzch dania pokryć warstwą bułki tartej i przycisnąć, by nasiąkła tłuszczem. Podnieść temp. do 220°C i piec około 10 minut, aż wierzch się zrumieni.
Kalorie: 850
Porady
- Cassoulet to jednogarnkowa zapiekana potrawa z wykorzystaniem mięsa, boczku, kiełbasy oraz fasoli. Charakterystyczną cechą dania jest chrupiąca skórka, która powstaje z połączenia bułki tartej i ziół.
- Danie można piec w dużym naczyniu żaroodpornym lub użyć tzw. gąsiora do zapiekania, czyli dużego, owalnego naczynia z pokrywką i bocznymi uchwytami jak przy garnkach.
- Cassoulet wywodzi się z Francji. Trzy miasta: Tuluza, Castelnaudary i Carcassonne toczą spór o to, które z nich jest matką potrawy. Przepisów na cassoulet jest bardzo dużo, każde francuskie miasto robi je trochę inaczej. Wiadomo jednak, że najbogatszą wersję tego dania znajdziemy w granicach Tuluzy.
- Do przygotowania dania możesz użyć różnych rodzajów mięsiwa. Dobrym wyborem będzie kaczka, jagnięcina, boczek, golonka oraz biała kiełbasa. Możesz usmażyć kaczkę, ale sprawdzą się także konfitowane piersi z kaczki.
- Cassoulet powinien być dobrze doprawiony, dlatego też obok soli i pierzu, sięgnij po zioła (tymianek, rozmaryn, zioło angielski i liście laurowe), a także wędzoną paprykę w proszku i czosnek. Jeśli lubisz oryginalne połączenia, dodaj także goździki, imbir i cynamon.
Do posypania dania możesz użyć bułki tartej wymieszanej z ziołami lub przygotować własną, smaczną i szybką posypkę. Jak ją zrobić posypkę do cassoulet? Bagietkę lub kajzerki okrawamy ze skórki, dodajemy 2 obrane ząbki czosnku i rozdrabiamy w blenderze. Rozdrobnione pieczywo podsmażamy na patelni, na której smażyliśmy mięso. Dodajemy zioła, najlepiej rozmaryn i tymianek, mieszamy. Po około 2 minutach smażenia posypka ziołowa będzie gotowa. Posypkę nakładamy na cassoulet pod koniec pieczenia. Najlepiej zrobić to około 10 minut przed końcem pieczenia i nie przykrywać już dania, tak aby posypka miała szansę się zarumieniać. Jeśli masz grubą warstwę posypki, to delikatnie wciśnij ją w danie tak, aby zmieszała się z tłuszczem.
Komentarze