Biszkopt orzechowy może być świetną bazą nie tylko do tortów, ale także do ciast z owocami. Możecie go upiec w tortownicy o średnicy 24–26 cm lub dużej prostokątnej blasze. Puszyste ciasto z mielonymi orzechami włoskimi dobrze komponuje się z kremami budyniowymi, czekoladowymi lub na bazie serka mascarpone. Do nasączenia biszkoptu wyjątkowo sprawdzi się poncz kawowy, który podkreśli orzechowy smak ciasta.
Adobe Stock
(średnia 4.53 z 186 głosów)
Przygotowanie składników: orzechy rozłupujemy i mielimy, np. przy użyciu malaskera. Jajka wyjmujemy z lodówki, aby ogrzały się do temperatury pokojowej. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik wstawiamy na 180°C.
Piana z białek: ostrożnie i dokładnie oddzielamy białka od żółtek. Ubijamy je na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Następnie stopniowo, łyżka po łyżce, dodajemy cukier.
Pozostałe składniki: w osobnym naczyniu mieszamy zmielone orzechy, mąkę i bułkę tartą. Dodajemy kaszę mannę i pół łyżeczki proszku do pieczenia.
Żółtka: rozkłócamy je przy pomocy rózgi i powoli dodajemy do ubitej piany z białek. Całość mieszamy szpatułką.
Łączenie składników: do masy z jajek, również stopniowo, dodajemy suche składniki. Ostrożnie mieszamy, aby połączyć składniki, ale nie zburzyć delikatnej konsystencji piany.
Pieczenie: gotową masę na biszkopt orzechowy przelewamy na przygotowaną wcześniej tortownicę. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 35–40 min.
Studzenie: gotowy biszkopt zostawiamy jeszcze na 10 min w wyłączonym piekarniku. Następnie uchylamy drzwiczki i czekamy jeszcze 10 min, po czym wyjmujemy ciasto z piekarnika i odstawiamy na kratkę do ostygnięcia.
Porady
- Biszkopt orzechowy pieczemy to tzw. „suchego patyczka”. Co to znaczy? Po 35 min nakłuwamy ciasto drewnianym patyczkiem (może być wykałaczka do szaszłyków) i sprawdzamy, czy nic się do niego nie klei. Jeśli po wyjęciu, patyczek jest suchy to znak, że możemy wyjąć biszkopt z piekarnika.
- Przy oddzielaniu białek od żółtek należy zachować szczególną ostrożność. Miska, w której będziemy je ubijać, a także widełki miksera muszą być czyste i suche. W przeciwnym wypadku piana z białek nie wyjdzie.
- Jeśli boki ciasta przykleiły się do formy, przed wyjęciem biszkoptu z blachy obkrójcie je wokół rantu ostrym nożem.
- Biszkopt można pokroić na blaty do tortu (lub innego przekładanego ciasta) dopiero po całkowitym ostygnięciu.
- Możecie spróbować upiec biszkopt bez proszku do pieczenia. Powinien ładnie wyrosnąć na samych jajkach.
- W wersji bezglutenowej zrezygnujcie z mąki pszennej i kaszy manny. Zwykłą bułkę tartą trzeba zastąpić bezglutenową – 60 g w przypadku przepisu na biszkopt z 8 jajek.
- Można też zrobić biszkopt orzechowy w prostszej wersji bez mąki – z jajek, cukru i zmielonych orzechów, dodając jedynie odrobinę soli do białek i pół łyżeczki proszku do pieczenia.
Smak ponczu najlepiej jest dobrać do kremu, którym będzie przekładany biszkopt. Jeśli krem będzie jasny – z bitej śmietany, budyniu lub mascarpone – można użyć:
Do ciemnych kremów – orzechowych lub czekoladowych, pasuje poncz:
Do nasączenia biszkoptu orzechowego o wielkości o średnicy ok. 24 cm potrzebujecie ok. 200 ml ponczu.
Orzechy włoskie można zastąpić laskowymi, przygotowując je w następujący sposób:
Które z nich wybrać na biszkopt orzechowy – laskowe czy włoskie? Orzechy laskowe są bardziej delikatne w smaku, a włoskie – wyraziste z charakterystyczną goryczką. Różnią się one jednak nie tylko smakiem, ale także zawartością substancji odżywczych. W orzechach laskowych jest więcej witamin C, E, B1, B5, żelaza i potasu.
Z kolei orzechy włoskie zawierają więcej tłuszczu, białka i węglowodanów. Są także bogatsze w fosfor, cynk i witaminę B2. Jedne i drugie są zdrowe. Chociaż orzechy włoskie zawierają odrobinę więcej kalorii od laskowych, wyjątkowo korzystnie wpływają na pracę organizmu, pamięć i zdolności poznawcze.
Poniżej kilka naszych propozycji na tort z biszkoptem orzechowym:
Komentarze