Banan to pyszna, wartościowa i łatwa do zabrania ze sobą przekąska, dlatego często wybieramy ten owoc na zakupach. Mało kto jednak zastanawia się, o jakiej porze dnia jeść banany, tymczasem ma to całkiem spore znaczenie. Zobaczcie, co daje spożycie tego produktu 2 godziny przed snem, a będziecie zaskoczeni efektami.

Czy banany można jeść na noc?

Banan to cenna dawka witamin i minerałów o każdej porze dnia, ale zwykle sięgamy po nie na śniadanie lub jako przekąskę w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że warto zjadać je wieczorem, gdyż spożyte na 1-2 godziny przed pójściem spać, pozytywnie wpływają na jakość snu.

Wszystko za sprawą zawartego w nich tryptofanu, czyli aminokwasu biorącego udział w produkcji melatoniny i serotoniny. Pierwszy z nich to tak zwany hormon snu, a drugi - hormon łagodzący stres i ułatwiający zasypianie. Co więcej, w bananach znajduje się spora dawka magnezu i witaminy B6, które również mają działanie uspokajające i rozluźniające.

Banany na noc - nie dla każdego

Należy jednak zaznaczyć, że jedzenie bananów na noc nie jest wskazane cukrzykom oraz osobom, które mają zaburzoną tolerancję fruktozy. U pierwszej grupy owoc może spowodować nagły wyrzut insuliny, natomiast i drugiej - wywołać wzdęcia i zgagę. Takiej kolacji powinniśmy odmówić też sobie podczas przeziębienia, gdyż banany mogą nasilać ataki kaszlu, przez zwiększanie produkcji śluzu.

Jakie banany kupować?

Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy, gdyż właściwości bananów zmieniają się wraz ze stopniem ich dojrzałości. Te miękkie o najciemniejszym kolorze mają najwięcej cukru, więc są naturalnie słodkie, jednak przy tym zawierają najmniej witamin, minerałów i błonnika. Z kolei jasne, jeszcze lekko zielone banany są najbogatsze w błonnik, choć będą mniej słodkie i nieco mączne.