Z bułką, masłem lub solo - fasolka szparagowa smakuje genialnie w każdym wydaniu, pod warunkiem, że jest dobrze ugotowana. Choć wydaje się to proste, większość z nas nie obrabia jej tak, jak należy. Okazuje się, że do wody warto dodać 1 dodatkowy składnik, a efekt jest znacznie lepszy. Zobaczcie, jak prawidłowo ugotować fasolkę szparagową, a już zawsze będziecie tak robili.

Jak ugotować fasolkę szparagową, aby była smaczniejsza?

Choć gotowanie tego warzywa to żadna filozofia, to okazuje się, że nie każdy robi to dobrze. Zwykle po prostu obcinamy ogonki strączków i wrzucamy je do garnka z osoloną wodą, jednak warto dorzucić do tego zestawu podstawowego jeszcze 1 extra składnik. Chodzi o odrobinę cukru, który wydobędzie ze strączków jeszcze więcej smaku. Ważne są jednak odpowiednie proporcje, aby z niczym nie przesadzić. Otóż na każdy kilogram fasolki wlewamy 4 litry wody i wsypujemy 2 płaskie łyżki soli oraz cukru

Czy fasolkę szparagową wrzuca się na wrzątek?

O to, na jaką wodę wrzucać fasolkę ciągle toczą się spory. Jedni twierdzą, że należy wkładać ją do zimnej wody i liczyć czas gotowania od momentu jej wrzenia, natomiast drudzy wkładają ją od razu do wrzątku. Ciężko upierać się kto ma rację, jednak z pewnością zalewanie strączków wrzątkiem sprawia, że zostaje w nich więcej cennych witamin.

Ile czasu gotuje się fasolka szparagowa?

Fasolką gotuje się od 4 do 10 minut, licząc od momentu zagotowania wody. Dokładny czas zależy jednak od 2 czynników - świeżości fasolki i jej koloru. Pierwsza zasada jest prosta, gdyż im świeższa fasolka, tym szybciej się gotuje, natomiast starsze strączki potrzebują nieco więcej czasu w garnku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że barwa też ma znaczenie, ponieważ zieloną fasolkę należy gotować nieco dłużej niż żółtą. Z kolei ugotowaną fasolkę warto po odcedzeniu przelać zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania.