Sezon na fasolkę szparagową już niedługo ruszy, dlatego warto już teraz dowiedzieć się jak ją idealnie przygotować. Zwykle po prostu gotujemy ją w osolonej wodzie i serwujemy z masłem i bułką, ale czasem wychodzi nieprzyjemnie łykowata. Wystarczy jednak pamiętać o pewnym prostym triku, a nie będzie trzeba męczyć się z włóknami na talerzu. Zobaczcie, o czym mowa.

Co zrobić, żeby fasolka nie była łykowata?

Choć gotowanie fasolki szparagowej nie jest niczym skomplikowanym, to okazuje się, że wielu z nas wciąż robi to nieprawidłowo. Zwykle po prostu płuczemy strączki, odcinamy ich końcówki i wrzucamy do garnka z wodą. Wcześniej należy jednak zrobić jeszcze 1 ważną rzecz. Sporo osób zapomina, że łyko należy wyciągnąć z fasolki jeszcze przed gotowaniem. To właśnie dzięki temu prostemu zabiegowi nie będziemy potem mieli problemu z wyciąganiem z zębów nieapetycznych nitek.

Jak pozbyć się łyka z fasolki?

Aby cały proces był łatwiejszy, najpierw warto zalać strączki gorącą wodą, dzięki czemu włókna łatwiej odejdą. Później wszystko zależy już tylko od prawidłowego nacięcia. Najlepiej więc wziąć mały nożyk i nie odcinać nim końcówek, tylko lekko je naciąć, a następnie chwycić za włókna i delikatnie ściągnąć je w dół

Jak prawidłowo ugotować fasolkę szparagową?

Kiedy mamy już przygotowane strączki bez łyka, możemy zabierać się za gotowanie. Tu należy pamiętać przede wszystkim, że zawsze wrzucamy ją na zimną wodą, a czas gotowania liczymy od momentu wrzenia. Ile czasu gotuje się fasolka? Wszystko zależy od stopnia jej świeżości, gdyż młode strączki wystarczy gotować 4-5 minut, natomiast te starsze około 10 minut. Ten czas dotyczy żółtych fasolek, a jeśli macie zieloną odmianę, wydłużcie ten czas dwukrotnie, czyli 8 minut w przypadku młodego warzywa, a 20 minut starszego. 

Aby fasolka była smaczniejsza, warto nie tylko ją posolić, ale i lekko osłodzić. Po co cukier do fasolki szparagowej? Okazuje się, że ten deserowy składnik wyostrza smak i podbija kolor fasolki. Jeśli chodzi o proporcje, to na każdy kilogram fasolki wlewamy 4 litry wody i dodajemy po 2 płaskie łyżki soli i cukru. Gwarantujemy, że tak ugotowana fasolka skradnie wasze serca i ciężko będzie przestać ją pałaszować.