Kupiliście piękną, świeżą i intensywnie zieloną fasolkę, ale po ugotowaniu stała się nieapetycznie wyblakła? Następnym razem trzymajcie się tej 1 prostej zasady, a zachowa wyrazisty kolor nawet po obróbce. Dzięki temu będzie 10x bardziej apetyczna i błyskawicznie zniknie z talerzy. Spróbujcie sami, a od razu zauważycie różnicę.

Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową?

Zanim zabierzemy się za gotowanie, przyjrzyjmy się, co takiego właściwie ma w sobie fasolka. Wszyscy kochamy jej smak i chrupkość, ale nie każdy wie, że jedzenie tego warzywa przynosi wiele korzyści całemu organizmowi. Przede wszystkim, dzięki dużej zawartości błonnika, fasolka szparagowa świetnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Pomaga też regulować pracę jelit i zapobiega zaparciom, więc jest bardzo cennym składnikiem letniej diety. Aby smakowała i działała jak należy, trzeba ją jednak prawidłowo ugotować.

Jak dobrze ugotować fasolkę, aby zachowała kolor?

Okazuje się, że zwykle fasolka traci kolor przez zbyt długie gotowanie. Ten popularny błąd często zdarza się wielu z nas, ponieważ boimy się, że warzywo nie będzie wystarczająco miękkie, ale w efekcie przesadzamy w drugą stronę. Powstaje więc pytanie, jak długo należy gotować fasolkę szparagową, aby nie przesadzić? Zwykle mówi się, że żółtą fasolkę gotujemy około 10 minut, natomiast zielona fasolka potrzebuje już około 15-20 minut. Jeśli dopilnujecie, aby odcedzić warzywo po tym wyznaczonym czasie, zamiast sinych nieapetycznych strączków otrzymacie jędrne, soczyście żółte lub zielone fasolki.

Co zrobić, aby fasolka szparagowa nie straciła koloru? Prosty trik

Jeśli chcecie mieć 100% pewności, że strączki zachowają intensywną barwę i nie wyblakną po wyjęciu z garnka, to oprócz gotowania z zegarkiem w ręku, możecie zastosować pewien sprytny myk. Nawet lekko wyblakłą fasolkę można jeszcze uratować, przywracając jej pierwotną barwę. Wystarczy tylko po ugotowaniu i odcedzeniu wrzucić fasolkę na 2 minuty do lodowatej wody. W ten sposób przerwiemy procesy, które rozpoczęły się podczas obróbki termicznej i dzięki temu nie naruszymy naturalnych barwników z warzywa.