Jak przygotować zapas pysznych buraczków na cały rok, aby miały idealną konsystencję, wyrazisty smak i przede wszystkim, żeby długo stały? Klucz do sukcesu tkwi w 1 rzeczy, na której poległo już wielu miłośników domowych przetworów. Pewien bardzo popularny i często powielany błąd sprawia, że purpurowe smakołyki tracą to, co w nich najlepsze i się psują. Na szczęście łatwo można go uniknąć. Zobaczcie, czego trzeba dopilnować, aby buraczki do słoików na zimę za każdym razem wychodziły perfekcyjnie.

Dlaczego buraczki do słoików się psują?

Niemal każdy przepis na buraczki na zimę robi się z zalewy na bazie octu i nie dzieje się to bez powodu. Wielu twierdzi, że to właśnie ocet jest niezbędny, aby przetwory dobrze stały, bo bez niego może wytworzyć się niebezpieczny jad kiełbasiany. Nie każdemu jednak służy ten produkt, więc niektórzy go pomijają, jednak wtedy zwykle część słoików nie doczekuje zimy. Jeśli jednak z jakichś powodów musicie unikać octu w swoim jadłospisie, a nie chcecie ryzykować nieudanych przetworów, możecie zastosować też inny produkt.

Jak zrobić buraczki do słoików na zimę, aby długo stały?

Jeśli nie lubicie lub nie możecie jeść octowych przetworów, zamiast octu warto użyć soku z cytryny. Ten produkt będzie znacznie delikatniejszy dla żołądka, a przy tym zadziała dokładnie w ten sam sposób, czyli nie tylko doda mnóstwo smaku, ale przede wszystkim zakonserwuje buraczki, wydobędzie ich piękny kolor.

Aby mieć pewność, że buraczki na zimę postoją przez długie miesiące można też zastosować trzykrotna pasteryzacja, czyli gotowanie słoików przez kolejne 3 dni.

Sprawdzony przepis na buraczki do słoików

Składniki:

  • 1 kg buraczków
  • 1 l wody
  • 4-5 ziaren ziela angielskiego
  • 2 listki laurowe
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Buraki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. W dużym garnku zagotowujemy wodę ze wszystkimi przyprawami i sokiem z cytryny. Do wrzącej zalewy wrzucamy buraki i gotujemy je na wolnym ogniu przez około 15-20 minut, aż zmiękną. Następnie przekładamy wszystko na gorąco do czystych, wyparzonych słoików i mocno zakręcamy pokrywki. Gotowe buraczki do słoików pasteryzujemy przez 15 minut, po czym studzimy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce.