Gdy zauważycie, że wasze skrzydłokwiaty nie wyglądają najlepiej, nie czekajcie ani chwili, tylko od razu idźcie do kuchni po pewien tani składnik. Wystarczy połączyć go z wodą, a powstanie najlepszy domowy nawóz, który odżywi nawet najbardziej zmarnowane rośliny. 

Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?

Zanim przejdziemy do tego, jak pielęgnować skrzydłokwiat, zacznijmy od zastanowienia się, dlaczego warto mieć tę roślinę w domu. Okazuje się bowiem, że to nie tylko piękna ozdoba parapetu, ale i sprzymierzeniec w walce z kilkoma popularnymi problemami:

  • oczyszcza powietrze, co wpływa na prawidłową pracę układu oddechowego, stan skóry i dobry sen,
  • pochłania promieniowanie, emitowane przez urządzenia elektroniczne,
  • pomaga usuwać nadmiar wilgoci, tym samym pochłaniając zarodniki pleśni,
  • nawilża powietrze, gdyż oddaje zgromadzoną w sobie wilgoć do pomieszczenia.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Znając wszystkie powyższe korzyści, chętnie pielęgnujemy te rośliny w swoich domach i mieszkaniach, jednak najpierw warto wiedzieć, w jakim miejscu powinien stać skrzydłokwiat. Ten gatunek najbardziej lubi jasne stanowiska, ale z rozproszonym światłem, a nie bezpośrednio nasłonecznione. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie nawodnienie. Co ile dni podlewać skrzydłokwiat? Jako że ta roślina lubi wilgoć, latem trzeba nawadniać ją nawet co 2 dni, a zimą wystarczy 1 raz w tygodniu.

Jeśli jednak trzymacie się tych zasad, a mimo to skrzydłokwiat nie jest w najlepszej formie, spróbujcie podlać go tanią, naturalną odżywką z buraka, która dostarczy roślinie wielu witamin i minerałów. Zobaczcie, jak zrobić nawóz z buraka i zaserwujcie go swoim skrzydłokwiatom.

Jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu z buraka?

Aby przygotować domowy nawóz do skrzydłokwiatu, wystarczy pokroić jednego średniego buraka, zblendować go z 1 l wody na gładki płyn, a następnie przecedzić wszystko przez sito i wlewać prosto do gleby. W podobny sposób możemy jednak wykorzystać również zwykłą wodę z gotowania buraków, na przykład na sałatkę czy do śledzi. Ważne jednak, aby wcześniej jej nie solić, gdyż taka woda już nie nadaje się do podlewania kwiatów.