Mowa o restauracji Campo Modern Grill, zaprojektowanej przez BUCK.STUDIO. W prestiżowym konkursie WIN Awards 2017, nagradzającym projekty wnętrz m.in. barów czy kawiarni z całego świata, Campo zajęło zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii Restauracja.

W komentarzu do wyników konkursu, sędziowie podkreślali wyrazisty styl lokalu, niebanalne połączenia różnych tekstur i materiałów, a także dbałość o detale, zarówno w przypadku samego wyposażenia, jak i identyfikacji wizualnej. - Nowoczesne, przestronne wnętrze, utrzymane w ciemnej kolorystyce, jest wykończone szlachetnymi, naturalnymi materiałami, które odzwierciedlają prostotę, szczerość i szacunek do natury – najważniejsze wartości definiujące CAMPO. Są one widoczne także w menu z daniami przygotowanymi w duchu „comfort food”, w których najwyższej jakości argentyńskiej wołowinie towarzyszą lokalne produkty, sezonowe owoce i warzywa oraz wyjątkowy wybór win - mówi Krystian Bruź, właściciel restauracji.

Campo Modern Grill jest restauracją z kuchnią międzynarodową, z akcentami południowoamerykańskimi. Jej specjalnością są steki z krów ras Black Angus i Hereford, pochodzące z ekologicznej hodowli Dietera Meiera – szwajcarskiego reżysera, muzyka i performera.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CAMPO (@campomoderngrill)

Jeśli jesteście ciekawi projektów BUCK.STUDIO wpadnijcie także do wrocławskiego Dinette lub cukierni Nanan – zachwycają!