Ugotowanie fasolki szparagowej to pestka. Wystarczy wrząca woda i sól. Jednak warto pamiętać o tym, aby nie dodawać jej zbyt wcześnie, wraz z zimną wodą. Dodatkowo kupujcie jedynie delikatne i pozbawione łyka strączki - inaczej musicie liczyć się z tym, że będzie was czekać nieprzyjemne wydłubywanie. Jest jednak technika, która sprawia, że warzywa stają się jeszcze delikatniejsze po obróbce. Zobaczcie, co zrobić, aby tak było.

Fasolka szparagowa - właściwości

Nie jesteście jeszcze przekonani do zielonej czy żółtej fasolki szparagowej? Jeszcze na początku sezonu jest delikatna i pozbawiona łyka, dlatego warto wzbogacić swoją dietę o jej dodatek. Dlaczego? Sami sprawdźcie poniżej:

  • wspomaga regulowanie pracy przewodu pokarmowego,
  • wpływa na prawidłową florę bakteryjną jelit,
  • doskonała przy profilaktyce przeciwko zaparciom,
  • doskonała dla osób borykających się z nadwagą,
  • jest niskokaloryczna i pozwala na lepszą przemianę materii,
  • jest bogata w potas, magnez i fosfor,
  • dodatkowo jest idealna dla tych, którzy stosują dietę redukcyjną,
  • pomaga również w obniżaniu poziomu złego cholesterolu,
  • zmniejsza ryzyko powstawania chorób naczyniowo-sercowych

Dlaczego warto mrozić świeżą fasolkę szparagową przed ugotowaniem?

Z reguły jesteśmy nauczeni, że świeże owoce i warzywa są najlepsze. Tych mrożonych unikamy i wybieramy je w ostateczności, gdy nie ma na nie sezonu, lub jesteśmy zapracowani. Tym razem mrożenie fasolki szparagowej przed ugotowaniem może się opłacić. Otóż krio-blanszowanie to technika, w której najpierw mrozi się produkt, a następnie rozmraża i dopiero poddaje obróbce termicznej. Ta wyjątkowa metoda fantastycznie wpływa na fasolkę, gdyż pozwala na wydobycie maksimum chrupkości, delikatności i smaku. Co więcej, dzięki takiemu wstępnemu zamrożeniu, fasolka zachowuje też piękny kolor i nie traci cennych właściwości odżywczych.

Jak więc ugotować fasolkę tą metodą? Najpierw oczyśćcie strączki i włóżcie je do zamrażarki, a potem wyjmijcie i dajcie im rozmrozić się na talerzu. Dopiero po takim wstępnym procesie ugotujcie ją tak, aby była lekko al dente. Tak przygotowana świetnie zachowa się przy podsmażaniu do bułki tartej z masłem. To także wspaniała technika dla tych, którzy lubią podjadać ją solo. Mrożenie fasolki szparagowej najlepiej przeprowadzać w woreczkach strunowych, gdzie mamy wpływ na to, ile powietrza dostanie się do środka. Im mniej podczas zamrażania, tym lepiej.