Barszcz z uszkami to klasyka na wigilijnym stole. Wszyscy kojarzymy te małe pierożki z grzybowym farszem, ale mało kto zna je w innych odsłonach. Tymczasem uszka można przygotować również z innym, pysznym i mocno świątecznym farszem. To nadzienie zawsze robi furorę i sprawia, że uszka znikają z barszczu jeszcze szybciej. Spróbujcie koniecznie, a być może pokochacie ten smak jeszcze bardziej niż tradycyjną grzybową odsłonę.

Z czym zrobić uszka do barszczu?

W barszczu najczęściej pływają uszka z grzybami, ale w niektórych domach czy w restauracjach robi się je również z nadzieniem pieczarkowym lub kapuścianym. Mało kto słyszał jednak o wersji z nadzieniem ze smażonych śledzi. Ten przepis nie jest zbyt popularny, ale zdecydowanie zasługuje na znacznie większą sławę, gdyż smakuje zarówno w towarzystwie buraczanego barszczu, jak i solo z dodatkiem smażonej cebulki. Wystarczy tylko kilka filetów śledziowych, niewielka cebula, trochę masła i odrobina bułki tartej. 

Przepis na uszka ze śledziem

Składniki:

  • 300 g mąki
  • 1 łyżka oleju
  • 15 g masła
  • 1 szklanka wrzątku
  • 0,5 kg filetów śledziowych
  • 1 cebula
  • 2 łyżki bułki tartej
  • sól i pieprz

Kroki przygotowania:

1. Mąkę przesiewamy i mieszamy z olejem, dużą szczyptą soli oraz wrzątkiem. Wszystkie składniki wyrabiamy na gładkie i jednolite ciasto. Gotowe ciasto przykrywamy ciepłą miską i odstawiamy na czas przygotowania farszu.

2. Filety śledziowe moczymy w wodzie przez około 2 godziny, a następnie kroimy w niewielką kostkę. Cebulę obieramy i drobno siekamy.

3. Na patelni rozpuszczamy połowę masła i smażymy cebulkę. Kiedy stanie się złocista, dorzucamy na patelnię śledzie. Najpierw puszczą one wodę, jednak po kilku minutach smażenia płyn całkowicie odparuje. Gdy cała woda odparuje, a ryba zacznie się rumienić, wsypujemy na patelnię bułkę tartą i wszystko dokładnie mieszamy.

4. Kiedy ciasto "odpocznie", wałkujemy je cienko i wykrajamy kółka przy pomocy szklanki o niewielkiej średnicy. Każdy placuszek wypełniamy śledziowym farszem,  składamy na pół i sklejamy brzegi jak przy pierogach. Następnie zlepiamy brzegi pierożka, tworząc charakterystyczny kształt uszka. 

5. Gotowe uszka wrzucamy do osolonego wrzątku i czekamy, aż wypłyną na wierzch. Od tego czasu gotujemy je jeszcze przez 2 minuty.