Domowe kopytka to szybki i sycący posiłek, a dodatkowo najlepszy sposób na wykorzystanie resztek ugotowanych ziemniaków z wczorajszego obiadu. Nie każdemu wychodzą one jednak mięciutkie i delikatne. Jeśli wam też wychodzą twarde kopytka, dorzućcie do ciasta 2 łyżki popularnych drobinek, a problem zniknie. 

Dlaczego kopytka po ugotowaniu są twarde?

Najczęstszym powodem takiego problemu są nieodpowiednie proporcje składników, a dokładniej stosunek ziemniaków do mąki. Uważajcie więc, bo nawet jeśli wydaje się wam, że ciasto na kopytka jest dość luźne i mocno klei się do dłoni, to zbyt duża ilość mąki może tylko pogorszyć sprawę. Ten składnik warto więc sypać stopniowo i po trochu, aby móc na bieżąco kontrolować konsystencję masy.

Kolejną częstą przyczyną nieudanych kluseczek są po prostu nieodpowiednie ziemniaki. Zapamiętajcie więc, że na kopytka najlepiej nadają się ziemniaki typu C, czyli takie o wysokiej zawartości skrobi. Takie kartofle mają po ugotowaniu mniej wilgoci i łatwo można je roznieść na papkę. Wśród najpopularniejszych odmian typu C można wymienić można na przykład takie gatunki jak Gracja, Ibis, Bryza, Tajfun czy Bursztyn.

miękkie kopytka przepis

Źródło: AdobeStock

Jak zrobić kopytka, żeby były miękkie?

Jeśli dopilnowaliście dwóch powyższych kwestii, ale chcecie mieć pewność, że wyjdą wam idealnie miękkie kopytka, możecie też sypnąć do ciasta 2 łyżki czegoś ekstra. Nie każdy wie, że świetnym przepisem są kopytka z kaszą manną, która nadaje masie delikatności i miękkości. Pamiętajcie jednak, że tu też liczą się proporcje i na każde pół kilograma ziemniaków wystarczą jedynie 2 łyżki grysiku. Nie warto przesadzać z tym składnikiem, bo w nadmiarze może on dać zupełnie odwrotny efekt, i zamiast rozpływających się w ustach kluseczek, znów uzyskamy twarde kopytka. Zobaczcie dokładny przepis poniżej, a wtedy wszystko wyjdzie, jak trzeba.

Miękkie kopytka z kaszą manną - przepis

Składniki:

  • 0,5 kg ziemniaków,
  • 1 średnie jajko,
  • 2 łyżki kaszy manny,
  • 3-4 łyżki mąki pszennej,
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej,
  • sól do smaku.

Przygotowanie:

Ziemniaki gotujemy w mundurkach, a następnie studzimy, obieramy ze skórek i przeciskamy przez praskę. Do takiej ziemniaczanej masy wbijamy jajko i dodajemy mąkę, skrobię ziemniaczaną oraz grysik. Wszystko doprawiamy solą i dokładnie mieszamy na jednolitą masę bez żadnych grudek. 

Gotowe ciasto na kopytka przekładamy na podsypaną mąką stolnicę lub blat i dzielimy na 2 równe części. Następnie każdą z nich formujemy w cienki rulon i kroimy na ukos niewielkie kopytka. Tak przygotowane kluski wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy przez około 3 minuty od moment wypłynięcia na powierzchnię.