Ziemniaki goszczą w każdym polskim domu. Pomysłów na potrawy z ich udziałem jest całe mnóstwo. Zaczynając od placków ziemniaczanych, przez babkę ziemniaczaną, pyzy, aż po sałatkę czy frytki. Mamy dla was kolejną inspirację, co zrobić z ziemniaków.

Czym są prażuchy?

Prażuchy to kluski z ziemniaków z dodatkiem zaparzanej mąki. Stanowią podstawę kuchni staropolskiej. Kiedyś jadano je bardzo często, ze względu na przystępność produktów takich jak ziemniaki i mąka –znajdowały się one w każdym, nawet najbiedniejszym domu. Z boczkiem, który jest obecnie do nich serwowany, było gorzej. Zawsze jednak znalazł się jakiś kawałek tłuszczu, którym można było je polać, by dodać im smaku i sprawić, aby potrawa dawała większą sytość. 

Jak wykonać prażuchy według przepisu Tomasza Strzelczyka?

Nie trzeba mieć pełnej lodówki, by zorganizować pyszną kolację i zaserwować prażuchy a’la Tomasz Strzelczyk.

Wystarczy wziąć:

  • kilogram obranych ziemniaków,
  • 200 g mąki pszennej,
  • 150 g wędzonego boczku
  • 3 cebule.
  • sól
  • łyżka smalcu (lub ewentualnie masła)

Jak wykonać tego typu prażuchy? Bardzo prosto. Ziemniaki zalewacie wodą i dodajecie do nich pół łyżki soli. Gotujecie do miękkości, a następnie odlewacie z nich szklankę wody. Resztę wody wylewacie do zlewu. Wlewacie z powrotem szklankę zachowanej wody do ziemniaków, a następnie posypujecie ziemniaki na wierzchu mąką, a całość tłuczecie tłuczkiem. Wszystko to robicie na wolnym ogniu. Gdy otrzymacie gładką, ziemniaczaną masę, trzymacie ją jeszcze chwilkę na ogniu, żeby mąka mogła się zaparzyć. Potem zdejmujecie garnek i bierzecie się za przygotowanie okrasy. W tym celu kroicie boczek na kawałki, a cebulę w piórka. Wrzucacie boczek na patelnię, a gdy wytopi się z niego tłuszcz, dorzucacie cebulę i smażycie do momentu, gdy się zeszkli. Wtedy na drugiej patelni rozpuszczacie łyżkę smalcu lub masła i za pomocą łyżki nabieracie ziemniaczaną masę. Utoczone na łyżce zgrabne kulki nakładacie na rozgrzany na patelni tłuszcz i obsmażacie przez moment z obu stron. Następnie wykładacie na talerz i posypujecie boczkiem z cebulką.