Znajdziemy go wszędzie, zarówno w dużych marketach, jak i osiedlowych warzywniakach. Ta szeroka dostępność w połączeniu z niską ceną sprawiają, że szczypiorek często znajduje się na naszych listach zakupów. Chętnie zajadamy go przez cały rok i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dobrze wpływa on na nasze zdrowie. Poznajcie jego właściwości, a zaczniecie go jeść jeszcze częściej.

Naturalny lek na przeziębienie

Nie wszyscy wiedzą, że te zielone gałązki działają jak naturalny antybiotyk. Wszystko za sprawą antyoksydantów i przeciwutleniaczy. Z kolei duża dawka witaminy C sprawia, że szczypiorek zabija bakterie i łagodzi stany zapalne. Świeżo posiekane łodyżki łagodzą ból gardła i kaszel oraz nawilżają drogi oddechowe.

Inne właściwości szczypioru

Szczypiorek to prawdziwa skarbnica cennych składników. Zawiera sporą dawkę witamin, między innymi C, K, A oraz te z grupy B. Znajdziemy w nim też ważne dla zdrowia minerały, takie jak potas, magnes, fosfor, żelazo, wapń czy kwas foliowy. Dzięki wszystkim tym składnikom odżywczym to zioło ma także mnóstwo innych dobroczynnych właściwości:

  • pobudza apetyt i przyspiesza trawienie,
  • łagodzi wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha, 
  • wspomaga pracę wątroby,
  • usuwa toksyny z organizmu,
  • zwalcza wolne rodniki, zmniejszając ryzyko miażdżycy,
  • wzmacnia stan włosów i zapobiega ich wypadaniu.

 Nie wszyscy wiedzą też, że te zielone gałązki można nie tylko jeść, ale i robić z nich okłady. W takiej formie szczypior świetnie łagodzi bóle reumatyczne.

Aby wykorzystać jak najwięcej dobroczynnych właściwości szczypioru, najlepiej jeść go na surowo, gdyż obróbka termiczna pozbawia go wielu wartości odżywczych. Najszybszym i najprostszym pomysłem będzie dodanie go do twarożku z rzodkiewką i ogórkiem lub pasty jajecznej.

Kto nie powinien jeść szczypioru?

Należy jednak pamiętać, że pomimo wszystkich tych cennych właściwości, szczypiorek nie jest wskazany dla wszystkich. Nie powinny go jeść osoby cierpiące na wrzody żołądka, nadkwasotę i zapalenie trzustki oraz woreczka żółciowego.