Mielone, ziemniaki i buraczki to klasyka polskiej kuchni, którą chętnie powtarzamy w każdą niedzielę i nie tylko. Miłość do tego dania może się jednak w końcu wyczerpać, dlatego warto urozmaicać tradycyjny przepis o przeróżne dodatki. Tym razem polecamy dodać do nich pewien smakowity składnik, który, choć idealnie pasuje do mięs, rzadko bywa spotykany w kotletach. Koniecznie przetestujcie tę recepturę w swoich kuchniach, a gwarantujemy, że będziecie wracać do niej nie raz.

Jak urozmaicić kotlety mielone?

Aby babcine mielone nabrały wyrazistego smaku i mocnego aromatu warto dodać do nich 1 łyżeczkę chrzanu. Ten nietypowy składnik doskonale podkręci mięsną nutę i zapewni mielonym nieco pikanterii. Dodajemy go do mięsa mielonego razem z bułką i jajkiem, a następnie bardzo dokładnie wyrabiamy masę w dłoniach. 

Najlepiej, aby był to własnoręcznie utarty korzeń bez żadnych niepotrzebnych dodatków, jednak jeśli nie macie dostępu do domowego chrzanu, możecie wybrać też ten ze sklepu o dobrym składzie. Decydując się na słoiczek ze sklepu, możemy wybierać też pośród wersji z przeróżnymi dodatkami, na przykład z żurawiną, miodem, czy jabłkiem. Ważne, aby nie przesadzić z ilością, gdyż w nadmiarze może on zdominować smak kotletów i sprawić, że będą zbyt ostre i gorzkie. W zupełności wystarczy więc 1 łyżeczka na każde 500 g mięsa.

Co można dodać do mięsa mielonego? Inne pomysły

Chrzan to tylko jeden z pomysłów na doprawienie masy na kotlety. Do mięsa mielonego idealnie pasują również:

  • świeże i suszone zioła, takie jak koperek, natka pietruszki i lubczyk,
  • odrobina ostrej musztardy,
  • łyżka sosu sojowego,
  • sproszkowane suszone grzyby,
  • starty ser żółty,
  • łyżeczka koncentratu pomidorowego lub łyżka ketchupu,
  • kleks śmietany.