Udało wam się nazbierać pokaźny stos leśnych grzybów i zamierzacie je zasuszyć? Lepiej wcześniej sprawdźcie, jak zrobić to poprawnie. W przeciwnym razie po kilku miesiącach możecie się mocno zdziwić, otwierając słoiczek. Zobaczcie, jak w łatwy i szybki sposób zabezpieczyć suszone grzyby przed utratą aromatu. 

Jak najlepiej przechowywać suszone grzyby?

Wielu z nas zastanawia się także czy suszone grzyby można trzymać w plastiku. Choć ta metoda nie sprawi, że nasze leśne skarby się zepsują, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie puszka, a najlepszą metodą jest przechowywanie grzybów w słoikach. Co prawda szczelnie zamknięte metalowe opakowanie równie dobrze ochroni nasze grzyby, jednak tylko szkło daje możliwość kontrolowania ich stanu na bieżąco. Dzięki temu od razu zauważymy, że grzyby pleśnieją lub, że pojawiły się w w nich mole.

Co zrobić, żeby grzyby nie traciły zapachu? 

Prostym sposobem na zabezpieczenie słoiczków suszonych grzybów przed wywietrzeniem jest uszczelnienie ich w piekarniku. Jak to zrobić? Wystarczy przesypać grzyby do czystych słoiczków, szczelnie zakręcić pokrywki, a następnie wstawić słoik do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni na około 15 minut. Dzięki tej metodzie szklane naczynia nie będą przepuszczały ani trochę cennego grzybowego zapachu, więc będziemy mogli cieszyć się nim przez długie miesiące. 

Dlaczego suszone grzyby tracą aromat?

Często zdarza się tak, że aromatyczne grzyby, które zasuszyliśmy jesienią, po kilku miesiącach przechowywania zupełnie tracą swój zapach. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle jest to kwestia nieodpowiedniego przechowywania i nie mówimy tu o samym opakowaniu, a o miejscu, w którym ono stoi. Pojemnik z suszonymi grzybami powinien być schowany do ciemnego i suchego miejsca, gdzie panuje temperatura pokojowa. To właśnie światło słoneczne, wilgoć i wysokie temperatury sprawiają, że grzyby stracą swoje walory smakowe i zapachowe.