Co najczęściej robicie z końcówką parmezanu? Zapewne ląduje w koszu. To duży błąd. Włosi nigdy jej nie wyrzucają, tylko wykorzystują na wiele sposobów.

Parmezan "Król serów"

Parmezan zwany jest przez Włochów "Królem serów". To dość twardy, trochę słonawy ser, który oryginalnie wytwarzany jest w Parmie i Regio Emilia. Prawdziwy parmezan produkuje się jedynie z krowiego mleka. Parmezan jest bardzo bogaty w wapń – porcja 50 g sera aż w 55% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten cenny pierwiastek. To także dobre źródło witamin B12 i B2 oraz A i E.

Ser parmezan jest również polecany osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Jako ser długo leżakujący, zawiera mniej niż 0,5 g cukru mlecznego na 100 g produktu, co uznawane jest za ilość śladową.

Dlatego też nawet skórka parmezanu jest bardzo cenna i warto ją wykorzystać w kuchni. Włosi zamiast wyrzucać suche końcówki “skórek” z parmezanu – sprzedają je za grosze. Parmezan jest bogaty w smak umami, więc w naturalny sposób podkręci każdą potrawę. Oto kilka pomysłów, dzięki którym nasze dania nabiorą nowego, wyjątkowego smaku.

Cenny dodatek do rosołu

Rosół jest naszym daniem narodowym. Ile domów, tyle przepisów. Podstawowy przepis na rosół każdy modyfikuje według swoich smaków i przyzwyczajeń. Oprócz włoszczyzny, mięsa, przypraw i podsmażonej cebuli, w garnku często ląduje kapusta, lubczyk, grzyby, maggi, czy czosnek. Każdy z tych dodatków dodaje rosołowi aromatu i smaku. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden nietypowy dodatek, czyli skórkę z parmezanu. Wzbogaci smak zupy nie zmieniając jej aromatu.
Kiedy dorzucić skórkę serową? Najlepiej razem z warzywami, gdy wywar mięsny będzie już podgotowany.  Pamiętajcie, by po ugotowaniu usunąć skórkę z zupy razem z ugotowaną włoszczyzną, by nie zdominowała smaku.

redakcja

Do czego jeszcze wykorzystać skórki parmezanu?

  • Można ją dodać do bulionu warzywnego. Będzie idealny do risotto.
  • Sos pomidorowy nabierze wyjątkowego smaku, jeśli dorzucicie pod koniec gotowania skórkę parmezanu.
  • Zróbcie oliwę parmezanową. Do słoika wrzucamy skórki, dodajemy ząbek czosnku i zalewamy oliwą z oliwek. Przechowujemy w lodówce. Można też zalać same skórki, wtedy taka oliwa nie musi stać w lodówce. Będzie wyśmienita do grzanek, pizzy i sałatek.
  • Gulasz będzie bardziej aromatyczny, gdy wrzucicie do niego skórkę z parmezanu. Trzeba tylko pamiętać, by usunąć ją przed podaniem.
  • Wrzućcie skórkę z parmezany do gotującego się risotto, nada potrawie niesamowity smak. Koniecznie usuńcie ją przed podaniem.

Jak widać pomysłów na wykorzystanie skórki parmezanu jest sporo. Nigdy jej nie wyrzucajcie, tylko eksperymentujcie w kuchni.

Jak przechowywać skórki parmezanu?

Suche końcówki wkładamy do pojemnika i przechowujemy w lodówce - jeśli chcemy je wykorzystać na bieżąco. Można je też z powodzeniem zamrozić.