Parmezan "Król serów"

Parmezan zwany jest przez Włochów "Królem serów". To dość twardy, trochę słonawy ser, który oryginalnie wytwarzany jest w Parmie i Regio Emilia. Prawdziwy parmezan produkuje się jedynie z krowiego mleka. Parmezan jest bardzo bogaty w wapń – porcja 50 g sera aż w 55% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten cenny pierwiastek. To także dobre źródło witamin B12 i B2 oraz A i E.

Ser parmezan jest również polecany osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Jako ser długo leżakujący, zawiera mniej niż 0,5 g cukru mlecznego na 100 g produktu, co uznawane jest za ilość śladową.

Dlatego też nawet końcówka parmezanu jest bardzo cenna i warto ją wykorzystać w kuchni. Włosi zamiast wyrzucać suche końcówki “skórek” z parmezanu – sprzedają je za grosze. Parmezan jest bogaty w smak umami, więc w naturalny sposób podkręci każdą potrawę. Oto kilka pomysłów, dzięki którym nasze dania nabiorą nowego, wyjątkowego smaku.

Do czego wykorzystać skórki parmezanu?

  • Skórkę parmezanu można dodać do bulionu warzywnego. Będzie idealny do risotto.
  • Warto też wrzucić skórkę do gotującego się rosołu. Wzbogaci smak zupy nie zmieniając jej aromatu.
  • Sos pomidorowy nabierze wyjątkowego smaku, jeśli dorzucicie pod koniec gotowania skórkę parmezanu.
  • Zróbcie oliwę parmezanową. Do słoika wrzucamy skórki, dodajemy ząbek czosnku i zalewamy oliwą z oliwek. Przechowujemy w lodówce. Można też zalać same skórki, wtedy taka oliwa nie musi stać w lodówce. Będzie wyśmienita do grzanek, pizzy i sałatek.
  • Gulasz będzie bardziej aromatyczny, gdy wrzucicie do niego skórkę z parmezanu. Trzeba tylko pamiętać, by usunąć ją przed podaniem.
  • Wrzućcie skórkę z parmezany do gotującego się risotto, nada potrawie niesamowity smak. Koniecznie usuńcie ją przed podaniem.

Jak widać pomysłów na wykorzystanie skórki parmezanu jest sporo. Nigdy jej nie wyrzucajcie, tylko eksperymentujcie w kuchni.

Jak przechowywać skórki parmezanu?

Suche końcówki wkładamy do pojemnika i przechowujemy w lodówce - jeśli chcemy je wykorzystać na bieżąco. Można je też z powodzeniem zamrozić.