W domowej piekarni pomógł nam mikser planetarny marki Ariete z linii Classica. Elegancki design, moc urządzenia i odpowiednie funkcje to wybór, który sprawdzi się naprawdę w każdej kuchni. Sprzęt pozwoli także przygotować pastę do pieczywa – idealnie mieszając składniki czy perfekcyjnie ubić białka na beziki. Wróćmy jednak do wypieki bułki wrocławskiej na drożdżach. W rolach głównych przepis z wydania specjalnego „Moje Gotowanie” w temacie Domowe wypieki.

Przygotowane i odmierzone składniki umieszczamy w misie miksera – tę możemy z łatwością zdemontować z podstawy urządzenia (dzięki temu ważymy bezpośrednio w niej produkty, ale też dokładnie myjemy po użyciu), jak i równie sprawnie zamontować ponownie. Bułka wrocławska wyjdzie idealna, kiedy zadbamy o świeże drożdże, dobrej jakości mąkę (tu rekomendujemy typ 650) oraz uzbroimy się w cierpliwość. Bo choć samo wyrabianie masy zajmuje dosłownie kilka chwil – mikser planetarny radzi sobie z tym zadaniem bez problemu, o tyle później ciasto potrzebuje czasu na wyrastanie, przekładanie i pieczenie.

Przepis na bułkę wrocławską

Składniki: 500 g mąki pszennej bułkowej (typ 650) + do podsypania, 15 g świeżych drożdży, 450 ml ciepłej wody, 1 łyżeczka soli
Ponadto: olej do posmarowania miski, woda na blachę

Przygotowanie: Mąkę przesiewamy do miski robota. Drożdże rozkruszamy i mieszamy z wodą. Razem z solą dodajemy do miski z mąką i wyrabiamy robotem z końcówką w kształcie haka. Ciasto przekładamy do miski posmarowanej olejem. Przykrywamy i odstawiamy na 3 godziny do wyrośnięcia. Co pół godziny ciasto składamy, naciągając brzegi do środka. Ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Wyrabiamy i dzielimy na 2-3 części. Każdą porcję ponownie wyrabiamy i formujemy podłużne bułki. Oprószamy mąką i przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Przykrywamy i odstawiamy na 45 minut. Piekarnik rozgrzewamy do 230°C. Na spód gorącego piekarnika wstawiamy blachę z wodą, a gdy wytworzy się para, wstawiamy blachę z bułkami. Pieczemy ok. 20 minut. Studzimy na kratce.

Na uwagę w naszym teście zasługuje z pewnością fakt, że mikser planetarny Ariete jest bardzo stabilny – wszystko dzięki wytrzymałym i mocnym przyssawkom. „Nie tańczy” po kuchennym blacie, dlatego z łatwością możemy zmieniać prędkość haka czy innych końcówek. Zakres płynnej regulacji prędkości to widełki od 30 do 172 obrotów na minutę – mamy więc pole do popisu.

W teście redakcyjnym przygotowaliśmy domowe pieczywo – bułkę wrocławską – z połowy składników, ale wygodna metalowa misa o pojemności 5,5 litra umożliwi przygotowanie nawet podwójnej czy potrójnej porcji! To urządzenie idealne zarówno dla singla, jak i rodzin. Mikser planetarny przyśpieszył etap wyrabiania ciasta - dzięki urządzeniu marki Ariete nie trzeba wykonywać tej czynności ręcznie – oszczędzamy przy tym czas i energię – również na sprzątanie stolnicy czy blatu. Jeśli lubicie piec lub chcecie rozpocząć przygodę z domową piekarnią i cukiernią – to sprzęt doskonały!