Oliwki pasują do mnóstwa potraw. Ich aromat i smak ma wielu zwolenników nie tylko w południowych krajach. W Polsce też uwielbiamy te małe owoce z drzewa oliwnego. Jednak nie musicie kupować drogich słoiczków z tym przysmakiem. Jeśli macie w ogródku pewien powszechny krzak, z jego owoców z powodzeniem przygotujecie "polskie oliwki". Ten owoc to dereń.

Dereń jadalny to wciąż zbyt mało popularna roślina, której owoce można wykorzystać nie tylko na słynną nalewkę dereniówkę. Okazuje się, że mogą zastąpić oliwki i to niemal idealnie odwzorowując ich smak. Jak przygotować "polskie oliwki"?

Cenny dereń

Właściwości lecznicze derenia są znane i doceniane od wieków, dzięki zawartości cennych witamin i minerałów. Owoce derenia są bogatym źródłem witaminy A, C oraz P, a ponadto żelaza, potasu, wapnia, fosforu, cynku, miedzi czy manganu. Dzięki swoim cennym składnikom dereń wspiera zwalczanie infekcji oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, moczowego i krwionośnego. W smaku są lekko cierpkie, przypominając nieco połączoną żurawinę i wiśnię. Po przemrożeniu owoce można spożywać na surowo, świetnie pasują do sosów i różnego rodzaju przetworów, takich jak dżemy, konfitury, syropy czy soki. Dziś je ukisimy.

Przepis na kiszony dereń

Do kiszenia musimy przygotować jeszcze niedojrzałe owoce derenia. Powinny być jak największe, ale w kolorze zielonym, lub lekko żółtawym.

 • 1/2 kg niedojrzałych owoców derenia jadalnego
 • 1 główka czosnku
 • 1 l wody,
 • oliwa z oliwek,
 • zioła (tymianek, rozmaryn oregano)
 • 5 łyżek soli
 • liście dębu

Przygotowanie

 1. Owoce derenia myjemy, oczyszczamy z ogonków i wkładamy do słoików z czosnkiem i ziołami. Przykrywamy liśćmi dębu.
 2. Zagotowujemy wodę z solą. Gorącym roztworem zalewamy zawartość słoika. Zakręcamy i odstawiamy na ok 1 miesiąc w temperaturze pokojowej.
 3. Po tym czasie ukiszony dereń wyjmujemy i wrzucamy na chwilę do wrzątku. Odsączamy, studzimy i ponownie wrzucamy już sam dereń do słoiczków. Uzupełniamy słoiki oliwą z oliwek tak, by zakryła wszystkie owoce.
 4. Słoiki zakręcamy i wykorzystujemy zawartość wedle uznania.