Placki ziemniaczane to potrawa uwielbiana przez Polaków. Chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku – nic dziwnego, że tak wiele osób nie może się im oprzeć. Różnorodność dodatków, z którymi można je podać, jest naprawdę ogromna. Same w sobie są pyszne, a dodanie pachnącego i pysznego gulaszu, śmietany lub sosu pieczarkowego sprawi, że nikt nie przejdzie obok tego dania obojętnie. Co ciekawe, można je także podawać na słodko. Sekret tych placków tkwi w odpowiednio przygotowanym cieście. Wiele zależy od tego, jaka mąka do placków ziemniaczanych zostanie użyta.

Mąka do placków ziemniaczanych – czy zawsze musi być ta sama?

Mąka, która jako pierwsza przychodzi na myśl, gdy mowa o plackach ziemniaczanych, to oczywiście mąka ziemniaczana. Jest świetnym wyborem w sytuacji, gdy zabraknie nam wystarczającej ilości ziemniaków do przygotowania placków. Mąka ziemniaczana rewelacyjnie zagęszcza ciasto. Jednak zastosowanie jej samodzielnie, bez dodatku innego rodzaju, może sprawić, że placki okażą się zbyt twarde. Mogą one również wyjść przez to niesmaczne. Aby uniknąć takiej sytuacji, do mąki ziemniaczanej dodaje się różnego rodzaju mąki, w odpowiedniej ilości.

Czy tak właściwie dodawanie mąki do placków jest niezbędne? Zawsze zaleca się dosypanie, chociaż małej ilości mąki do placków, nawet w tradycyjnych przepisach. Dzięki temu nie rozpadają się podczas smażenia. Z drugiej strony, dodanie mąki sprawia, że danie to jest niestety ciężkostrawne. Czy możliwe jest więc przygotowanie placków ziemniaczanych bez mąki? Owszem, należy wtedy dodać więcej jajek oraz pamiętać o porządnie rozgrzanej patelni z tłuszczem. Istotne jest również staranne odciśnięcie ziemniaków z wody.

Placki ziemniaczane to danie, do którego przygotowania można wykorzystać wiele rodzajów mąk. Nie musimy ograniczać się jedynie do jednego typu. Jaka mąka do placków ziemniaczanych będzie dobrym rozwiązaniem? Sprawdźmy!

Jaka mąka jest najlepsza do placków ziemniaczanych?

Jaka mąka do placków ziemniaczanych jest najlepsza? Bardzo dobrym wyborem będzie mąka pszenna, zawierająca w sobie sporą ilość glutenu, który doskonale spaja składniki ciasta. Dzięki temu placki nie rozpadną się w trakcie smażenia. Dodatkowo mąka pszenna sprawi, że będą one miękkie w środku oraz chrupiące na zewnątrz. Najlepszym rodzajem mąki na placki będzie typ 400 oraz 500. Należy jednak być ostrożnym w dodawaniu jej do ciasta, ponieważ zbyt duża ilość, podobnie jak w przypadku mąki ziemniaczanej, może sprawić, że ciasto będzie zbyt twarde i jednocześnie gumowe.

Jaką inną mąkę można użyć do placków ziemniaczanych?

  1. Jeśli szukasz mąki, która nie zawiera glutenu, mąka kukurydziana będzie doskonałym wyborem. Sprawi ona dodatkowo, że placki będą miały ładny, żółty odcień. Mąka ta ma wpływ na zapach oraz smak potrawy, jednak jest on dość subtelny, nie dominuje głównego aromatu. Niektóre osoby twierdzą, że mąka kukurydziana wzbogaca smak placków, więc jest ciekawą alternatywą w sytuacji, gdy standardowo przygotowywane danie zdąży się znudzić (o ile jest to w ogóle możliwe). Co więcej, mąka kukurydziana sprawia, że placki są mięciutkie i puszyste oraz… mniej kaloryczne.
  2. Mąka gryczana to kolejna alternatywa dla tradycyjnego przepisu. Placki wykonane za pomocą tego typu mąki mają ciemny kolor oraz specyficzny, gorzkawy posmak. Istnieje więc ryzyko, że taka wersja dania nie przypadnie do gustu wielu osobom. Niemniej jednak warto spróbować placków w takiej odsłonie, ponieważ jest to kolejna bezglutenowa i zdrowa propozycja. Idealnie sprawdzi się wraz z dodatkiem sosu pieczarkowego lub wędzonego łososia ze świeżym koperkiem. Aby zagęścić masę z dodatkiem mąki gryczanej, warto dodać do niej mielony złoty len.
  3. Ostatnią polecaną opcją jest mąka ryżowa. Polecana jest przede wszystkim dlatego, że nie wpływa w żaden sposób na smak placków. Jest bardzo dobrym zamiennikiem mąki pszennej, choć oba te typy doskonale się uzupełniają. Ten rodzaj mąki jest bardzo lepki i przez to świetnie wiąże wszystkie składniki. Co więcej, mąka ta nie powoduje uczuleń, jest bogata w składniki odżywcze oraz witaminy, m.in. witaminę B i magnez. Jest rekomendowana przy wielu dietach, a do tego pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Co zrobić z resztką mąki, która została po robieniu placków ziemniaczanych?

W przypadku, gdy nie uda nam się wykorzystać całego opakowania mąki do przygotowania placków, możemy z niej zrobić wiele innych potraw. Świetnie sprawdzą się one jako deser, przekąska lub obiad na kolejny dzień.

Pizza to danie, które lubi praktycznie każdy. Jest łatwa do przygotowania w domowych warunkach, a także można ją wykonać z prawie każdego typu mąki. Jaka mąka do pizzy będzie najlepsza, jeśli chcemy zrobić bezglutenową wersję, idealną dla osób chorujących na celiakię lub nietolerujących glutenu? Przy przygotowaniu pizzy warto wymieszać kilka rodzajów mąk bezglutenowych. Idealnie nada się 1/2 szklanki mąki gryczanej, wymieszanej z 1/3 mąki ryżowej oraz 1/4 skrobi ziemniaczanej. Taka mieszanka gwarantuje sukces smacznej, zdrowej i domowej pizzy. Natomiast, jeśli chcemy przyrządzić oryginalną włoską pizzę, najlepiej sięgnąć po mąkę typ 00.

Naleśniki idealnie sprawdzą się jako deser albo obiad na słodko lub słono. Sycący naleśnik ze szpinakiem i serem feta lub słodki z truskawkami i bitą śmietaną, to przepis na prosty i pyszny posiłek. Jaka mąka do naleśników będzie najlepsza? Tu możliwości są praktycznie nieograniczone. Zarówno mąka pszenna typu 500, jak i mąka ryżowa, kukurydziana i gryczana, będą się idealnie nadawać do przygotowania naleśników. Dlatego jest to idealna opcja w sytuacji, gdy w szafce kuchennej mamy prawdziwy miszmasz mąk.

Nie ma to jak domowy, ciepły chleb. Oto kolejna opcja na wykorzystanie nadmiaru mąki po plackach ziemniaczanych. W tym przypadku jednak mąka pszenna powinna mieć jak najwyższy wskaźnik, dlatego typ 500 może okazać się niewystarczający. Najlepiej sięgnąć po mąkę bułkową – 650 lub chlebową – 750 lub 850. Jednak jeśli chodzi o to, jaka mąka na chleb bezglutenowy będzie odpowiednia, ponownie mamy wiele opcji. Zarówno mąka kukurydziana, gryczana, jak i ryżowa świetnie sprawdzą się jako składnik pełnowartościowego chleba, który zaskoczy niecodziennym smakiem.