Nornice potrafią zrobić ogromne szkody w ogródku. Zjadają korzenie, niszczą rośliny , wyjadają owoce, potrafią nawet obgryźć korę z drzew.
Gdy tylko zauważycie niepokojące znaki, ze mogły się pojawić w waszym ogródku od razu ich się pozbądźcie. Inaczej cała praca pójdzie w bród. Nie trzeba od razu stosować chemicznych produktów. Z powodzeniem wypędzicie je stosując naturalne odstraszacze.

Jak rozpoznać nornice?

Nornice to malutkie gryzonie, które do życia wybierają ogrody bogate w plony. Można je pomylić z myszami, ale różni je jedna rzecz. Kolor sierści. Nornice są rudo-brązowe, a myszy szare. Drugą cechą charakterystyczną cechą nornic jest dwukolorowy ogon, pokryty łuskami. Najczęściej buszują po naszych ogródkach wieczorem i nocą. Czasami błędnie myślimy, że szkody wyrządza kret, jednak nornice nie robią kopców i tak najłatwiej odróżnić, który szkodnik grasuje w ogrodzie. Nornice drążą tunele o średnicy około 5 cm. Wejścia do nich zauważamy na powierzchni.

Jak wypędzić nornice z ogródka

Najprostszym sposobem na pozbycie się nornic z ogródka jest... czosnek. Tak, to popularne warzywo potrafi zdziałać cuda w walce z gryzoniami. Wystarczy, że do norki włożycie kilka rozgniecionych ząbków czosnku. Zapach skutecznie przepędzi nornice z waszej posesji.
Równie skutecznie będzie też włożenie do tunelu gałązkę tui, liście orzecha włoskiego lub wysuszone pędy bzu.
Jeszcze innym sposobem jest mikstura z oleju rycynowy, olejku lawendowego i ekstraktu z czosnku. Ten śmierdzący płyn wypłoszy je błyskawicznie.

Jeśli macie kota lub psa to macie pewność, że nie będziecie mieć nornic w ogrodzie. Małe gryzonie są bardzo płochliwe unikają miejsc, gdzie biegają wasze pupile.

Żeby w ogóle nie dopuścić do pojawienia się nornic w ogrodzie warto zawczasu posadzić rośliny, których nie lubią, czyli czosnek, mięta, czarna porzeczka, wilczomlecz, nostrzyk, czy gorczyca.

Można też zlokalizować wejście do norki i zalać je wodą. To też powinno skutecznie wypłoszyć gryzonie z ogrodu.