Nawet, jeśli nie sprzątacie domu codziennie, dbajcie na bieżąco o higienę i czystość w kuchni. Oprócz toalety, to miejsce, w którym namnaża się najwięcej szkodliwych drobnoustrojów. Wg dr Gerby, znanego amerykańskiego mikrobiologa, w gąbce do naczyń znajduje się ponad 10 mln bakterii na 2,5 cm kwadratowego, a w ścierce kuchennej 1 mln. Dbajcie o swoje ulubione ściereczki. W ich włóknach, szczególnie pod wpływem wilgoci i ciepła, bakterie uwielbiają się mnożyć. 

Co daje gotowanie ścierek kuchennych w garnku? 

Jeśli dorastaliście w latach 70.-90., na pewno pamiętacie charakterystyczny, mączny zapach podczas moczenia, a potem prasowania tkanin w krochmalu. Było to przedsięwzięcie na pół dnia. Dotyczyło to głównie pościeli, ale również innych tekstyliów domowych i ubranek dla dzieci. Wykrochmalona pościel była sztywna, przyjemnie chrzęściła w dotyku, a nakrochmalone tkaniny dłużej pozostawały świeże, bo kurz, pot i brud był łatwo usuwany ze skrobią podczas prania.

Ściereczki, które powinny pozostać miękkie, dużo lepiej i szybciej będzie wygotować w garnku z kilkoma dodatkami. Wygotowywanie ściereczek we wrzątku z paroma dodatkami skutecznie je odkazi i usunie najgłębiej osadzone plamy i wszelkie zarazki. Jeśli nie stosowaliście do tej pory tej metody, a po latach chcielibyście sami ją wypróbować, dowiedzcie się teraz, co babcie i mamy wrzucały do garnka ze ścierkami. 

Jak ugotować ściereczki kuchenne?

Zagotujcie kilka litrów wody ze ściereczkami w środku. Dodajcie do środka 2 łyżki sody oczyszczonej, 100 ml octu spirytusowego i 2 czubate łyżki startych płatków mydła z nanosrebrem (do kupienia w aptece). Mydełko w kostce możecie też zastąpić podobnym mydłem w płynie. Wymieszajcie i od zagotowania gotujcie 20 minut. Następnie odcedźcie wodę i wypierzcie ponownie ściereczki w temp. 60 lub 90 st. C. Powtarzajcie całą procedurę gotowania i prania ściereczek co miesiąc. 

Zamiast mieszanki możecie też użyć w zastępstwie 1-2 łyżeczek płynu do mycia naczyń. Niezależnie od sposobu, gotujcie na małym ogniu, by mieszanka nie wykipiała. Jeśli dodatkowo chcecie wybielić jasne ściereczki, na 3-4 godziny przed wygotowaniem, wymoczcie je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Pamiętajcie też, by regularnie wymieniać ściereczki kuchenne - nie tylko te bawełniane, ale również wyjątkowo chłonne, z mikrofibry.