Patelnia znajduje się chyba w każdym domu. To ten sprzęt kuchenny, który używamy niemal codziennie. Dobrze używana i czyszczona może posłużyć wiele lat. Jeśli mycie wnętrza patelni jest raczej oczywiste, to już spód bywa często pomijany w czasie zmywania. A to duży błąd. Zaschnięty tłuszcz, sos czy inne substancje, pod wpływem gorąca przywierają do dna i usunięcie ich po pewnym czasie staje się niemal niemożliwe.

Taki spód to nie tylko kwestia estetyczna. Przypalona od spodu patelnia dużo słabiej pracuje, a gdy używamy kuchenek elektrycznych, albo indukcyjnych, dodatkowo brudzi i niszczy płytę grzewczą.

Jak zatem doczyścić przypalony brud na spodzie patelni?

Do miseczki wsypcie 6 łyżeczek sody oczyszczonej i zalejcie 1/4 szklanki wody utlenionej. Zawartość miseczki dokładnie mieszamy by uzyskać jednolita masę. Gotową papkę rozprowadźcie na całej powierzchni spodu patelni i odczekajcie ok. 10 minut. Po tym czasie dokładnie zmyjcie pastę delikatną ściereczką lub gąbką. Jeśli brud był bardzo stary i pozostała jego część na powierzchni, powtórzcie czynność.

Kwasek cytrynowy
Podobny efekt przyniesie zastosowanie roztworu z kwasku cytrynowego. Wystarczy rozpuścić w wodzie 1 łyżeczkę kwasku i doprowadzić wodę do wrzenia. Patelnię moczymy w gotowej mieszance przez kilka godzin. Najlepiej wlać wodę z kwaskiem do blachy do pieczenia, tak by zmieściła się w niej patelnia. Po tym czasie zmywamy delikatnie pozostały brud.

Ostatni sposób pochodzi z TikToka i jak widać na filmie jest bardzo skuteczny.
Wystarczy brudny spód patelni posypać sporą ilością soli i sody oczyszczonej. Potem polać je obficie płynem do zmywania i okryć kawałkami ręcznika papierowego. Na koniec trzeba zalać cały spód octem. Dobrze jest pozostawić taka mieszankę na dłuższy czas, by wszystko się przegryzło. Gdy przypalone zabrudzenia namokną, wystarczy porządnie wytrzeć spód i doczyścić go wodą.

@ramdeep.osahan Easy home trick #experiment #ramdeeposahan ♬ 1,2,3,4 (One, Two, Three, Four) - Fun Elektro Mix - Funbeat

ma menu kontekstowe

Jednak najlepszym sposobem na czyste patelnie jest systematycznie mycie ich po każdym gotowaniu. Nie będziemy wtedy musieli szukać sposobów, by pozbywać się trudnych zabrudzeń.