Patelnia to rzecz niezbędna w każdej kuchni. Służy do wielu potraw. Smażymy na niej ryby, kotlety, dusimy mięso, robimy placki ziemniaczane, jajecznicę, ale też naleśniki czy racuchy. Często niestety po smażeniu pozostaje nieprzyjemny zapach na patelni. I mimo, że myjemy ją dokładnie pod wodą, smrodek pozostaje. Jeśli mamy w planach zrobić na patelni tę sama potrawę, to nie jest duży problem. Co jednak, gdy po smażonej rybie, cebuli czy czosnku chcemy zrobić na tej samej patelni naleśniki? Zapewne pierwsze 2-3 sztuki wylądują w koszu.

Mamy jednak sposób, by pozbyć się każdego nieprzyjemnego zapachu z patelni. Oto prosta instrukcja:

1. Po skończonym smażeniu poczekajcie aż patelnia ostygnie.
2. Umyjcie ją pod bieżącą wodą z płynem i wysuszcie.
3. Wrzućcie na patelnie sporą ilość soli i podgrzejcie ją powoli na niewielkim ogniu.
4. Poczekajcie aż sól zbrązowieje. Kiedy tak się stanie możecie być pewni, że przykry zapach zniknął.
5. Usuńcie sól, poczekajcie, aż patelnia wystygnie, wypłuczcie ją wodą i wytrzyjcie dokładnie papierem lub ściereczką.

Jest też druga równie skuteczna metoda:

Do wymytej patelni nalejcie czystą wodę na wysokość 1-2 cm. Wsypcie łyżkę sody oczyszczonej, wymieszajcie i całość zagotujcie. Kiedy woda zacznie wrzeć przykręćcie ogień i gotujcie jeszcze przez 10 minut na małym ogniu. Po tym czasie wyłączcie palnik, wodę wylejcie, a patelnię umyjcie. Po zapachu nie powinien zostać ślad.

Warto też pamiętać, aby nie zostawiać brudnej patelni na dłuższy czas po smażeniu. Nieprzyjemny zapach dużo łatwiej jest usunąć, gdy umyjemy patelnię tuż po jej wystudzeniu. Jeśli zaschnięte jedzenie pozostanie na niej przez kilka godzin, wszystkie nieprzyjemne zapachy wnikną w powierzchnie patelni i będzie się ich dużo trudniej pozbyć. Poza tym łatwiej myje się patelnię ze świeżymi resztkami, niż zaschłymi. W ten sposób dodatkowo oszczędzimy swój czas, wysiłek i wodę.