Kawa gości niemal w każdym domu. Jej przygotowanie nie jest skomplikowane i niezależnie od tego czy robicie ją w ekspresie, czy zalewacie wrzątkiem, smakuje doskonale. Dodatkowo zapach, który unosi się w kuchni jest tak wspaniały, że nic innego nie potrzeba, by dobrze rozpocząć dzień. Zdarza się jednak, że wystygnie i wtedy próbujemy ją podgrzać.

Każdy, kto ma w domu mikrofalówkę zapewne większość potraw i napoi w niej podgrzewa. O ile zupa, czy kotlet nie tracą za dużo w smaku czy konsystencji, o tyle podgrzewanie kawy w mikrofali nie powinno mieć miejsca. Też tak robicie? Przeczytajcie, dlaczego to błąd.

Dlaczego nie powinno się podgrzewać kawy w mikrofalówce?

Podgrzewanie kawy w mikrofali to najgorsze, co możecie zrobić. Tylko świeżo zaparzona smakuje i pachnie obłędnie. Kiedy włożycie ją do mikrofalówki i ponownie pogrzejecie, straci cały niepowtarzalny smak i aromat. Dzieje się tak, ponieważ przy kolejnym podgrzewaniu z kawy ulatują wszystkie związki lotne, które tworzą magię kultowego napoju. A dodatkowo zrobi się gorzka. Kiedy bowiem podgrzewacie kawę, powoduje to zwiększoną produkcję kwasów chinowego i kawowego, które sprawiają, że kawa staje się bardziej gorzka. Jej picie nie będzie miało już nic wspólnego z wyjątkowym porannym rytuałem. Jedyne co zostanie w kubku, to kofeina, która pobudzi nas na kolejne godziny. A przecież nie o to chodzi w delektowaniu się kawą.

Jest jednak jedno rozwiązanie, które możecie wykorzystać. Jeśli pijecie kawę z mlekiem i nie macie czasu na jego podgrzanie na tradycyjnej kuchence, w minutę podgrzejecie je właśnie w mikrofali. Ciepłe mleko to podstawa, gdy dodajemy je do kawy. Zimne od razu schłodzi kawę, a nie ma nic gorszego, niż chłodna, niesmaczna  kawa. Warto też podgrzać sam kubek, w którym pijemy kawę, dzięki temu wlana kawa nie straci od razu swojej wysokiej temperatury. A tylko taka jest doskonała w smaku.

Co zrobić, by kawa nie wystygła zbyt szybko?

Jeśli często zdarza wam się zapomnieć o przygotowanej kawie i stygnie, może warto pomyśleć o kubku termicznym, albo szklance termicznej, które zdecydowanie dłużej utrzymują temperaturę napoju. Dzięki temu nie będziecie musieli zastanawiać się, czy wypić zimną kawę, podgrzać ją czy wylać.