Napar z zielonej herbaty znany jest od tysięcy lat. Za miejsce odkrycia zielonej herbaty uznaje się Chiny. W listkach tej rośliny znajdziecie wiele cennych substancji m.in. magnez, żelazo, cynk, potas czy fluor, oraz witaminy C, E i K. To także źródło polifenoli, garbników, flawonoidów, teiny, aminokwasów i silnych antyoksydantów.

Zielona herbata to naturalne remedium na wiele problemów. Spożywana regularnie ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Trzeba jednak wiedzieć, z czym jej nie łączyć, by zamiast pomóc, nie zaszkodziła.

Zalety picia zielonej herbaty

  • Zielona herbata zawiera sporą ilość antyoksydantów. Wyłapują one z organizmu nadmiar wolnych rodników, dzięki czemu skóra wygląda młodziej.
  • Pijąc codziennie jedną filiżankę zielonej herbaty wzmocnicie swoje naczynia krwionośne i poprawicie krążenie, a co za tym idzie, obniżycie ciśnienie krwi. W ten sposób zmniejszycie ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Systematyczne spożywanie naparu z liści zielonej herbaty wpływa na podniesienie odporności organizmu.
  • Zielona herbata pobudza działanie pęcherza moczowego, dzięki czemu szybciej pozbędziecie się z organizmu toksyn, które przyczyniają się do powstawania m.in. cellulitu.
  • Napar z liści herbaty chińskiej przyspiesza także trawienie, dlatego jest polecany osobom odchudzającym się.
  • Zielona herbata jest bogata we fluor i polifenole, dlatego pita regularnie hamuje rozwój próchnicy, poprawiając stan uzębienia. Dodatkowo związki w niej zawarte neutralizują nieprzyjemny zapach, zabijając bakterie w jamie ustnej.
  • Napar parzony dłużej niż 3 minuty działa relaksująco i kojąco, ponieważ zawarta nim teina zmniejsza stres i stabilizuje nastrój.
  • Zielona herbata zawiera w sobie kofeinę (teinę) dlatego może z powodzeniem zastąpić poranną kawę. Lepiej jednak nie spożywać jej wieczorem, bo możecie mieć trudności z zaśnięciem.

Z czym nie łączyć zielonej herbaty?

By zielona herbata spełniała swoje działanie, musi być odpowiednio spożywana. Często dodajemy do naparu cytrynę. Okazuje się, ze to nie jest dobre połączenie.
Cytryna uwalnia z liści herbaty składnik o nazwie cytrynian glinu. Jest on szkodliwy dla naszego organizmu. W połączeniu z sokiem cytryny przybiera postać lekkiego metalu i stanowi zagrożenie dla ośrodkowego układu nerwowego.  Jeśli więc chcemy napić się zielonej herbaty z cytryną, powinniśmy najpierw usunąć liście z naparu. W ten sposób szkodliwe substancje pozostaną w fusach, a wy unikniecie przedostania się szkodliwych związków do organizmu.

Zielonej herbaty nie powinny tez pić osoby przyjmujące :

  •     leki przeciwnadciśnieniowe
  •     leki na choroby neurologiczne
  •     leki przeciwkrzepliwe

W przypadku stosowania jakichkolwiek leków lub suplementów diety, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

z czym nie łączyć zielonej herbatyGettyImages

Jak parzyć zieloną herbatę?

Poprawny sposób zaparzenia herbaty zielonej to zalanie jej wodą o temperaturze 70-80 C. Wrząca woda może spowodować, że zielona herbata stanie się gorzka. Dla efektu pobudzenia powinniśmy ją parzyć ok. 2-3 minuty. Jeśli ma zadziałać uspokajająco, wyciszająco to zastosujmy 4-5 minuty. Należy pozwolić liściom się rozwinąć, wtedy napar ma największe walory smakowe i zdrowotne. Zalecana ilość to 1 łyżeczka herbaty na filiżankę wody (ok. 250 ml)