Lubicie pić zieloną herbatę? To bardzo dobry nawyk, pod warunkiem, że robicie to w odpowiednich momentach dnia. Okazuje się, że często zupełnie nieświadomie sami sobie szkodzimy, serwując sobie ten napar w zły sposób. Sprawdźcie, jak pić zieloną herbatę, aby dawała same korzyści, bez żadnych dodatkowych niepożądanych skutków. 

Kiedy nie pić zielonej herbaty?

Przy wszystkich tych dobroczynnych właściwościach, zielona herbata nie działa zawsze tak samo dobrze na organizm. Wszystko zależy od tego, w jakim momencie dnia ją wypijemy, gdyż w zależności od tego kiedy ją wypijemy, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze, nie zaleca się picia jej na czczo, przez zawarte w niej silne przeciwutleniacze, które mogą podrażniać żołądek i zaburzać trawienie. Dostarczanie taniny na pusty żołądek może skończyć się więc nudnościami, wymiotami i zaparciami. Jeśli mamy na nią ochotę rano, lepiej więc najpierw zjeść lekkie śniadanie, a dopiero filiżankę naparu zaparzyć dopiero 30 minut później.

Kolejny nienajlepszym momentem na picie herbaty jest siadanie do posiłku, gdyż okazuje się, że nie powinno się popijać nią posiłków. Wszystko przez zawarte w niej taniny, które obniżają wchłanianie minerałów, takich jak wapń, magnez i żelazo. Krótko mówiąc, przez łączenie tego naparu z posiłkiem, organizm nie dostanie wszystkich wartości odżywczych z tego pożywienia.

Ostatnia ważna zasada, jaką powinni znać wszyscy miłośnicy tego napoju, dotyczy łączenia herbaty z różnego rodzaju medykamentami. Należy pamiętać, żeby nigdy nie popijać leków zieloną herbatą, gdyż może ona zaburzać ich działanie. Kofeina, zawarta w tym napoju pobudza system nerwowy, co w połączeniu z niektórymi substancjami może wywołać przyspieszone bicie serca, zawroty głowy czy wzrost ciśnienia. Lepiej więc popijać wszelkie tabletki tylko i wyłącznie wodą, a herbatę zaserwować sobie później.

Ile można pić zielonej herbaty dziennie?

Ważne jest nie tylko to kiedy ją pijemy, ale i w jakich ilościach. Smakosze herbat często wypijają je litrami każdego dnia, jednak w tym przypadku jak ze wszystkim innym co za dużo, to nie zdrowo, więc trzeba zachować umiar. Aby znaleźć złoty środek i czerpać korzyści z herbaty, jednocześnie nie przesadzając, najbezpieczniej będzie pić 2-3 filiżanki na dobę

Norma ta nie dotyczy jednak kobiet w ciąży oraz tych karmiących. W tym przypadku lepiej nie przekraczać 1 filiżanki dziennie, gdyż zawarta w herbacie kofeina może być przyczyną poronień, a także wpływać na mleko matki.