Cytryna jest niezwykle lubianym dodatkiem do wielu potraw. Wbrew pozorom nie dodaje się jej tylko do herbaty lub wody – sok z cytryny jest często wykorzystywanym składnikiem podczas przygotowania wielu potraw, chociażby kuchni hiszpańskiej lub po prostu dodaje się go do ryb. Pokrojoną cytrynę większość z nas trzyma na półce w lodówce, ale jest to błąd.

Istnieje wiele różnych sposób na przechowanie cytryny, dzięki którym przedłużycie ich świeżość i nie w każdym z nich potrzebna jest lodówka. Zatem jak przechowywać cytryny, aby utrzymały świeżość o wiele dłużej?

Jak przechowywać cytryny?

Co prawda przechowywanie cytryny w lodówce nie jest powszechnie uważane za błąd, ale niestety większość z nas nawet nie przykrywa jej żadnym woreczkiem lub jej do niego nie chowa, a to już jest sporym błędem. Jeśli jednak macie całą cytrynę, której nie użyliście, możecie spokojnie trzymać ją nawet na zewnątrz lodówki. Wtedy jednak utrzyma swoją świeżość naprawdę krótko. Trzymanie cytryny w lodówce jest skutecznym sposobem, aby przedłużyć jej świeżość, ale istnieje sposób, dzięki któremu utrzymasz jej żywotność o wiele dłużej.

Ile czasu cytryna może być w lodówce? Cytrus przechowywany w lodówce będzie dłużej świeży niż w przypadku trzymaniu go poza nią, ale nie jest to kolosalna różnica – jest to góra kilka dni. Istnieje jednak skuteczny sposób, dzięki któremu Twoja cytryna nie traci świeżości nawet przez miesiąc! Więc jak przechowywać cytrynę w lodówce? Do tego będziesz potrzebować kilku przedmiotów, które na pewno masz w swoim domu. Potrzebujemy:

  • Głęboki pojemnik z pokrywką (musi być na tyle głęboki, aby zmieściły się w niej cytryny),
  • Nieco zimnej wody (jej ilość zależna jest od wielkości pojemnika i owoców),
  • Miejsce w lodówce.

Wystarczy włożyć cytryny do pojemnika i zalać go zimną wodą, a następnie przykryć pokrywką. Tak przygotowane cytrusy należy włożyć do lodówki. Dzięki temu utrzymacie świeżość owoców przez naprawdę długi czas. Dlaczego tak się dzieje? Woda jest swojego rodzaju izolacją przed powietrzem, które powoduje rozwój pleśni, a także sprawi, że owoc przez długi czas nie będzie wysychał.

Istnieje również inny sposób na przechowywanie cytryny. Do tego sposobu wykorzystamy słoik, który możecie później ponownie użyć. Jak przechowywać cytryny w słoikach? Jest to niezwykle prosty sposób, dzięki któremu będziecie mieć gotowe plasterki cytryny, które idealnie nadadzą się jako przyprawa do ryby lub jako dodatek do herbaty. Co należy zrobić? Zacznijcie od pokrojenia cytryny w plasterki, które następnie zalewacie w słoiku wodą (najlepiej, żeby była to zimna woda). Gdy cytrus jest już zalany wodą, musicie dodać nieco cukru. Tak przygotowany słoik przechowujecie w lodówce.

Jak przechowywać pokrojone cytryny?

Pokrojone cytryny można przechowywać na wiele różnych sposobów i jeden z nich już wyżej Wam podaliśmy. Jednak istnieje drugi sposób, który jest równie skuteczny. Gdy używacie cytryny i kroicie ją np. w plasterki, koniecznie zostawcie odciętą końcówkę, która przyda się w utrzymaniu dłuższej świeżości owocu. Przygotujcie również wykałaczkę (najlepiej, żeby była krótka), która będzie potrzebna później. Gdy już pokroiliście cytrynę na plasterki i została przykładowo jej jedna połowa, weźcie wcześniej odkrojoną końcówkę i przytwierdźcie ją do pozostałej cytryny za pomocą wykałaczki.

Tak przygotowana cytryny nie wyschnie aż tak szybko jak w przypadku trzymania jej w woreczku foliowym. Pamiętajcie również, że ważna jest temperatura, w której przetrzymujecie owoc. W jakiej temperaturze przechowywać cytrynę? Jeśli zamierzacie wykorzystać cytrynę w ciągu dwóch dni, możecie przechowywać ją w temperaturze pokojowej, jeśli jednak chcecie, aby wytrzymała dłużej, koniecznie trzymajcie ją w lodówce (napoczętą cytrynę przechowuj jedynie w lodówce).

Jak przechowywać sok z cytryny?

Przechowywanie cytryny jest niezwykle proste w porównaniu z utrzymywaniem świeżości naturalnego soku. Niestety soku nie włożycie do wody tak, jak w przypadku całej cytryny, dlatego konieczne jest wykorzystanie innego sposobu. Jak przechowywać sok z cytryny? Istnieją dwa skuteczne sposoby, dzięki którym utrzymacie świeżość soku z cytryny przez co najmniej pięć dni. Jeśli chcecie wykorzystać sok z cytryny do pięciu dni, musicie przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniku, do którego nie dostanie się powietrze. W innym przypadku musicie po prostu zamrozić sok. Mrożenie soku pozwoli utrzymać jego świeżość przez dłuższy czas. Jak długo można przechowywać sok z cytryny poza lodówką lub zamrażalnikiem? Niestety tylko do dwóch dni.

Jak przechowywać kiszone cytryny?

Jak przechowywać cytryny, które się poprzednio ukisiło? Kiszone cytryny są niezwykle specyficznym składnikiem wielu potraw kuchni marokańskiej, ale w ich przechowywaniu nie ma nic niezwykłego. Ważne jest, aby po otwarciu były trzymane w lodówce. Pozwoli to utrzymać ich świeżość przez dłuższy okres.