Niezapominajki, bo o nich piszemy to bardzo cenne kwiatuszki. Mało kto wie, że można z nich przygotować zdrowotne mikstury. Czy się wyróżniają i na co mogą pomóc niezabudki?

Niezapominajki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, ściągające, wykrztuśne, przeciwbakteryjne, wpływają też na zmniejszenie potliwość. Chłodzą i osuszają. Wpływają też korzystnie na układ oddechowy, oczyszczając płuca. Zbierzcie ich liście, kwiaty i łodygi i ususzcie, a potem wykorzystajcie.

Dawniej stosowano je w postaci naparów, nalewek i soków do walki z takimi problemami jak:

  •     Choroby dróg oddechowych, zapalenie płuc, oskrzeli,
  •     Stany zapalne krtani, gardła, uszu
  •     Gruźlica płuc i jelit,
  •     Przy uporczywym kaszlu
  •     Kosmetycznie na opuchnięte oczy
  •     Wywar dodany do kąpieli ujędrnia skórę, uspakaja, wycisza i pomaga zasnąć.

Napar z niezapominajek
Zalejcie 2 łyżeczki suszu niezapominajek szklanką wrzątku. Odstawcie na 4 godziny. Po przecedzeniu pijcie 3 razy dziennie po 15 ml. Napar można stosować przy uporczywym kaszlu i nadmiernym poceniu się.

Sok z niezapominajek
Stosuje się przy zmianach jamy ustnej 1 łyżeczkę 3 razy dziennie. Potrzebujecie 0.5 kg ziela niezapominajki, 2 cytryny, 0.5 kg cukru i 3 szklanki wrząca wody. Przebrane i osuszone niezapominajki włóżcie do słoika i zalejcie wrzącą wodą. Cienkie plasterki cytryny włóżcie do słoika. Słoik przykryjcie i odstawcie na 24 godziny. Powstałą miksturę przecedźcie przez drobne sito, albo gazę. Otrzymany płyn wlejcie do rondelka rondelka, dodajcie cukier i zagotujcie. Kolejne 1-1,5 godziny gotujcie na małym ogniu pamiętając o mieszaniu. Kiedy syrop zrobi się gęsty, zestawcie z palnika i jeszcze gorący przelejcie do butelek, albo słoików. Dokładnie zakręćcie i pozostawcie do wystygnięcia. Przechowujcie w ciemnym i chłodnym miejscu.

Wywar  z kwiatów na drogi oddechowe
1 łyżkę ziela zalejcie szklanką wrzątku.  Gotujcie na małym ogniu kilka minut. Pozostawcie pod przykryciem na 20 minut. Wywar będzie smaczniejszy z dodatkiem miodu albo soku.  Pijcie po pół szklanki kilka razy dziennie.

Napar z suchych liści i łodyg
2 łyżeczki suszu zalejcie szklanką wrzątku. Zaparzcie pod przykryciem przez 20 minut. Pijcie się kilka razy dziennie pół szklanki przy problemach z nerkami, żołądkiem i wątrobą.

Uwaga:
Niezapominajki zawierają alkaloidy pirolizydynowe, które w dużych ilościach mogą być toksyczne. Stosując wewnętrznie nie wolno przekraczać zalecanych dawek. Przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem.

Zastosowanie niezapominajek zewnętrzne

Napar na szybsze leczenie ran
2 łyżki zalejcie 0,5 szklanki wrzątku. Pozostawcie na 2 godziny do zaparzenia.  Po przecedzeniu przemywajcie ropiejące rany, oparzenia, urazy. Świetnie sprawdza się jako tonik do suchej cery.

Kąpiel niezapominajkowa
Litrem wrzątku zalejcie kilka łyżek suszonych kwiatów. Gotujcie 10-15 minut na małym ogniu. Po przecedzeniu wlejcie do wanny z wodą. Działa przeciwzapalnie, wygładza i nawilża skórę. Taka kąpiel dodatkowo wycisza, działa uspokajająco i pomaga w bezsenności.

Na spuchnięte oczy
Świeże płatki jej kwiatów wystarczy lekko ugnieść i położyć na powieki oraz dookoła, aby poczuć ulgę na zmęczone oczy i pozbyć się sińców.