Grubosz należy do rodzaju Crassula, wśród którego wyróżnić można aż 209 gatunków, rosnących na całym świecie. Są one sukulentami, gromadzącymi wodę w grubych liściach i łodydze. Rośliny te, uprawiane w domu mogą uzyskać wzrost do 1 metra wysokości.

Jak pielęgnować drzewko szczęścia?

Drzewko szczęścia to roślina, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Z powodzeniem będzie rosła w każdych warunkach. Nie lubi wilgotnego podłoża, wiec należy ją podlewać jedynie wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. W wyniku przelania ziemi zbyt dużą ilością wody, może zacząć gnić i obumierać. Grubosz lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio na słońcu. Latem dobrze jest wystawić roślinę na balkon. W ten sposób przyspieszycie jej wzrost. Nocą chłodniejsza temperatura stymuluje także kwitnięcie rośliny. Zimą natomiast należy przenieść grubosza do chłodnego, lecz oświetlonego pomieszczenia. Nigdy blisko kaloryfera.

Naturalny nawóz do grubosza

Co jednak, gdy mimo dbania o roślinę zaczyna żółknąć i gubić liście a gałązki stają się wiotkie i mało elastyczne? Warto sięgnąć do produktów z kuchni, które naturalnie odżywią grubosza.

Najlepszym i najtańszym składnikiem, który wzmocni drzewko szczęście będzie nic innego jak skorupki jajek bogate w wapń i inne minerały. To właśnie niedobór wapnia powoduje zahamowania wzrostu, żółknięcie i utratę liści. Można je zaaplikować roślinie na 2 różnie sposoby.
Wysuszone skorupki można pokruszyć, wymieszać z ziemią i dosypać bezpośrednio do ziemi w doniczce. Ale można też rozkruszone skorupki zalać gorącą wodą i odstawić na kilka dni. Taki wywar będzie idealny do polewania. Równie skuteczna będzie woda po gotowaniu jajek, ale trzeba pilnować, by nie była osolona.

Nawóz ze skorupek można stosować również do aloesów i sansewierii, ale nie powinno się go stosować do storczyków, paproci i azalii.

Co jeszcze wzmocni drzewko szczęścia?

Zdrowy rozwój drzewka szczęścia zapewni też woda z odrobiną soku z cytryny. Taka mieszanka zakwasi glebę i przyspieszy wzrost grubosza. Na 2 litry wody wystarczy sok z 1/2 cytryny. Taki nawóz serwujcie roślinie raz w miesiącu. Szybko zauważycie, że listki nabiorą głębokiej zielonej barwy i staną się o wiele gęstsze i bardziej mięsiste. Nie używajcie jednak do tego wody z kranu, jest zbyt twarda dla grubosza. Przed podlaniem zagotujcie ją i pozostawcie do całkowitego ochłodzenia.