Każdy, kto ma w ogródku własne truskawki, dobrze wie, że właśnie takie smakują najlepiej na świecie. Często jednak jakoś nie idzie w parze z ilością i takie domowe zbiory nie są zbyt okazałe. Wystarczy jednak zastosować prosty kuchenny nawóz, a krzaczki obrodzą znacznie większą ilością słodkich owoców. Wymieszajcie 3 składniki z kuchni i cieszcie się pełnymi garściami własnych truskawek.

Domowy nawóz do truskawek

Czym podlewać truskawki, żeby dobrze owocowały? Nie musicie kupować drogich nawozów ze sklepów ogrodniczych, bo najlepszy specyfik znajdziecie we własnych kuchniach. Wystarczy zastosować mieszankę ze skórek bananów, skorupek jaj i cukru. Choć takie połączenie może początkowo wydawać się dziwne, to zawiera wszystkie potrzebne roślinom składniki mineralne. Pierwszy składnik, czyli obierki z bananów mają w sobie potas, wapń i fosfor, niezbędne do prawidłowego wzrostu krzaczków. Z kolei skorupki jajek dostarczają roślinom cennego wapnia, działającego wzmacniająco. Natomiast cukier pomaga roślinie transportować składniki odżywcze i dostarczać energii. 

Jak zrobić domową odżywkę?

Na początek nazbierajcie kilka skórek po bananach, włóżcie je do pojemnika i porozgniatajcie widelcem, aby puściły sok. Następnie zmielcie w blenderze lub moździerzu wysuszone skorupki jaj i dodajcie powstały proszek do bananowej masy. Na koniec dosypcie 2 łyżki cukru, zalejcie wszystko 0,5 l zimnej wody i dokładnie wymieszajcie całość. Tak przygotowaną mieszankę przecedzamy i przelewamy do butelki lub konewki, a następnie wylewamy wprost do gleby pod krzaczkami truskawek. 

Domowy nawóz do truskawek - inny sposób

Jeśli nie macie pod ręką powyższych składników, do zasilenia truskawek możecie użyć też kilku innych naturalnych produktów. W tej roli świetnie sprawdza się również skrzyp i pokrzywa. Wystarczy zrobić z nich gnojówkę, czyli zalać świeże zioła wodą i odstawić na 3-4 tygodnie