Hodujecie własne pomidory? Musicie znać ten patent. To najlepszy i najtańszy naturalny nawóz, dzięki któremu krzaczki wystrzelą w górę jak szalone. Jedyne, czego potrzebujecie to obierki z popularnych owoców. Zwykle lądują w koszu, a to prawdziwy skarb dla domowej uprawy warzyw i nie tylko. Koniecznie sprawdźcie ten trik, a nie nadążycie ze zrywaniem dorodnych pomidorów.

Naturalny wzmacniacz pomidorów

Świetnym domowym sposobem na kosze pełne pomidorów jest nawóz ze skórek banana. Choć taki materiał na odżywkę może wydawać się dziwny, to w rzeczywistości bananowe obierki są prawdziwą skarbnicą cennych minerałów, takich jak potas, fosfor, magnez, wapń czy siarka. Taki koktajl składników mineralnych nie tylko przyspieszy wzrost krzaczków, ale i poprawi smak rosnących na nich pomidorów. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko brać się do przygotowania tej mikstury.

Jak zrobić nawóz ze skórek bananów?

Zanim przystąpimy do pracy, najpierw musimy dokładnie umyć banana, a dopiero potem go obrać. Najlepiej więc wymoczyć owoc przez 10 minut w litrze wody z 1 łyżką sody oczyszczonej, a dzięki takiej płukance wyczyścimy ze skórki wszelkie ewentualne pozostałości chemikaliów. 

Dopiero tak przygotowane obierki wkładamy do litrowego słoika, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy w ciemne miejsce na 2 dni. Po tym czasie odcedzamy powstały płyn i stosujemy, rozcieńczając go z wodą w proporcji 1:1. Jak często stosować nawóz z bananów? Najlepiej podlewać nim rośliny regularnie co 3 tygodnie.

Co podlewać skórkami z banana?

Warto też wiedzieć, że nawóz ze skórek bananów przyda się nie tylko do pomidorów, ale wielu innych roślin w ogrodzie i domu. Genialnie działa na niemal wszystkie rośliny kwitnące i krzewy owocowe, a także róże, paprocie, draceny czy storczyki.