Naturalnie znaczy zdrowo. Również w kwestii farbowania jajek na Wielkanoc warto porzucić sztuczne barwniki na rzecz całkowicie naturalnych. Najczęściej macie je w zasięgu ręki, bo codziennie wykorzystujecie je w kuchni. Zobaczcie, jakich użyć składników, by jajka uzyskały przepiękne, naturalne barwy. Co ważne, jajka nie będą miały mocnych, nienaturalnych barw, tylko lekko stonowane, przepiękne spokojnie kolory. Właśnie takie, jak jest natura.

Farbowanie jajek - kolory jajek uzyskane z poszczególnych naturalnych barwników:

żółty - kurkuma, curry
różowy – burak
niebieski – czerwona kapusta
granatowy - kwiat malwy czarnej, czerwone wino
zielony – szpinak,
brązowy – zewnętrzne liście cebuli
fioletowy – jagody
złoty - łupiny orzecha włoskiego i łupiny z cebuli (cebuli musi być więcej niż orzecha)
pomarańczowy - sok z marchwi, dynia

Farbowanie jajek naturalnie:

Co będzie potrzebne do barwienia jajek?

•    jajka (w białych lub beżowych skorupkach - w zależności od koloru,
•    naturalne barwniki do jajek,
•    ocet spożywczy,
•    małe garnki,
•    naczynia, w których będziemy barwić,
•    papierowe ręczniki kuchenne,
•    olej spożywczy do nabłyszczania gotowych pisanek.

Jajka przed farbowanie gotujemy na twardo. Jajka nie będą pękać podczas gotowania jeśli przed gotowaniem będą moczone w słonej wodzie.

Dany barwnik (pokrojony w drobne kawałki lub starty na tarce) przekładamy do garnka i zalewamy wodą (ok. 1 litr) – woda powinna zakryć barwniki (można zostawić tak na 24 godziny).
Następnie gotujemy wywar 20-30 minut, dodajemy 3 łyżki octu i 3 łyżki soli, mieszamy.
W takim wywarze zanurzamy jajko.
Intensywność koloru zależy od tego, jak długo jajko jest zanurzone w kąpieli, od ilości barwnika, a także od koloru skorupki – im jaśniejsza skorupka tym lepsza intensywność przyszłego koloru.

Jeśli chcemy uzyskać naturalne wzory, pozwólmy jajku zanurzyć się np. w pociętych liściach kapisty. Dzięki temu zafarbuje się nierównomiernie, ale uzyska jeszcze lepszy efekt marmurku.

Te jajka zrobiłyśmy w czerwonej kapuście, wyszły pięknie.

Marta Mrugacz

Zafarbowane jajko, należy wyjąć metalową łyżką, delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem i ułożyć na stojaku do wyschnięcia. Pamiętajcie, że w miejscu styku z papierem nieznacznie się odbarwi.

Aby jajka miały piękny i błyszczący kolor, po wyschnięciu warto przetrzeć je natłuszczoną (masłem, margaryną lub olejem) szmatką. Można też natłuścić je skórką od słoniny.