Wiele mówi się o cennych właściwościach płatków owsianych, więc chętnie zapraszamy je na swoje stoły. Te niepozorne drobinki to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które genialnie wpływają na samopoczucie, kondycję i urodę, ale pod 1 warunkiem. Jeśli wymieszacie płatki z pewnym bardzo popularnym dodatkiem, zmarnujecie cały ich potencjał. Zobaczcie, co to za produkt i przestańcie go dodawać do swojej owsianki.

Jak prawidłowo przygotować płatki owsiane?

Po pierwsze, należy wybrać dobre płatki. W sklepach znajdziemy zwykłe, górskie i błyskawiczne, ale nie każdy wie, że oprócz czasu przygotowania, mocno różnią się one właściwościami. Zapamiętajcie więc, że płatki zwykłe zawierają znacznie więcej wartości odżywczych i mają najniższy indeks glikemiczny niż te błyskawiczne

Kiedy mamy już wybrane płatki, możemy zabierać się za przygotowania, ale nie wsypujemy ich od razu do garnka. Aby płatki owsiane nie wzdymały brzucha jak balon, warto je namoczyć przed gotowaniem. Wystarczy zalać je wodą w proporcji 2:1 i odstawić na około 8 godzin. Po tym czasie będą znacznie łatwiejsze do strawienia i nie spowodują dyskomfortu po posiłku.

Z czym nie łączyć płatków owsianych?

Przechodząc do gotowania, zalewamy płatki wodą lub mlekiem i dodajemy ulubione składniki. Zwykle jest to cukier lub miód, odrobina wanilii czy szczypta cynamonu. Często wybieranym dodatkiem jest też kakao, ale okazuje się, że to najgorszy możliwy towarzysz dla płatków. Choć samo w sobie jest bardzo zdrowym i wartościowym składnikiem, to niestety kompletnie nie sprawdza się do owsianki. Co prawda czekoladowy smak jest bardzo atrakcyjny, ale musimy pamiętać, że kakao zawiera szczawiany i kwas fitynowy, które blokują wchłanianie żelaza, wapnia i cynku z płatków. Taki dodatek, choć bardzo smaczny, odbiera więc mnóstwo wartości naszej owsiance. 

Warto jednak wiedzieć, że działanie kwasy fitynowego neutralizuje witamina C, dlatego najwięksi miłośnicy czekoladowej owsianki, którzy nie chcą rezygnować z tego połączenia, mogą po prostu dodawać do swoich kakaowych płatków owsianych cytrusy, czarną porzeczkę, truskawki czy poziomki.