Weekend to czas, kiedy gotujemy więcej i różnorodniej. Cała rodzina gromadzi się przy stole, by wspólnie zjeść obiad. Najczęściej na talerzu ląduje kotlet w panierce, do tego ziemniaki, albo kasza i surówka. Eksperymentujemy z mięsem, marynatą ale rzadko zmieniamy panierkę. A ona potrafi całkowicie odmienić smak i teksturę kotletów.

Jakie mięso na kotlety w panierce?

Najczęściej robimy kotlety schabowe. Na taki kotlet wybierajcie schab bez kości, najlepiej świeżo ukrojony ze środkowej części mięsa, która jest najbardziej soczysta. Smaczne będzie też mięso z łopatki wieprzowej. Żeby takie kotlety nie były suche, należy mięso rozbijać na dość cienkie plastry. Dzięki temu piecze się je dużo krócej i nie tracą soczystości.

My jednak proponujemy dużo lżejsze mięso, czyli polędwiczki z kurczaka. Mięso jest miękkie i delikatne a po upieczeniu soczyste i aromatyczne.

Polędwiczki z kurczaka z panierce panko

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o panko, najwyższa pora wypróbować ten rodzaj panierki. Japońska bułka tarta, czyli panko występuje w dwóch wersjach: bardziej popularnej, jasnej i ciemnej. Jasna – white panko – jest czystym miąższem. Ciemna – tan panko – zawiera dodatek chlebowej skórki.  Jest zdrowszą alternatywą dla klasycznej bułki tartej - przede wszystkim podczas smażenia w głębokim tłuszczu.

Dużą zaletą tej panierki  jest długo utrzymująca się i bardziej wyrazista niż przy bułce tartej chrupkość. To efekt niezbyt rozdrobnionej strukturze i dużym kawałkom chleba. Można używać jej tak samo, jak klasycznej bułki tartej, jednak panko nada potrawom trochę innego charakteru.

Panierkę panko można już kupić w wielu sklepach. Znajdziecie ją często w dziale z produktami azjatyckimi. Zwróćcie jednak uwagę na skład i dokładnie go przeczytajcie. Czasami panko zawiera duże ilości sodu i takich produktów lepiej unikać.

Do przygotowania polędwiczek w panko, będziecie potrzebować:

  • 0,5 kg polędwiczek z kurczaka
  • przyprawa do kurczaka
  • panierka panko
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki mleka
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Dzień wcześniej możecie mięso zamarynować w ulubionych przyprawach. Przed smażeniem przygotujcie miskę z panierką, miskę z mąką i miskę, w której zrobicie ciasto naleśnikowe. Jajko,mąkę i mleko dokładnie wymieszajcie, by powstało gęste ciasto naleśnikowe. Każdy kawałek mięsa najpierw obtoczcie w mące a następnie w cieście naleśnikowym, na koniec obficie obtoczcie je panierką panko. Kładźcie przygotowane kawałki na rozgrzany olej na patelni i smażcie do czasu, aż panierka ładnie się przyrumieni. Podawajcie z kaszą i ulubiona surówką.

Panierka jest tak dobra, że nawet kawałeczki, które oderwały się na talerzu zostały zjedzone co do okruszka. To panierka była gwiazda tego obiadu.