Drobiowe lub schabowe kotlety w panierce to obiadowy klasyk, choć każdy robi je na swój sposób. Niektórzy wybierają jako bazę tradycyjnie bułkę tartą i mąkę, inni decydują się na płatki kukurydziane, a nie brakuje też takich, którzy panierują mięso w mielonych orzechach czy płatkach owsianych. Nie musicie jednak kombinować i udziwniać receptury, bo wyjątkową chrupkość uzyskacie dzięki dodatkowi szczypty popularnego proszku z kuchennej szafki. 

Jak zrobić chrupiącą panierkę?

Przepis na panierkę to bułka z masłem. Wystarczy tylko jajka i dowolna sypka baza w postaci bułki, mąki, płatków czy wszelkich innych produktów. Aby jednak kotlety w panierce wyszły jeszcze bardziej chrupiące niż zwykle, warto tylko dodać szczyptę sody oczyszczonej do wybranych suchych produktów. Wystarczy już pół łyżeczki tego proszku, a panierka nie będzie zbita i twarda, tylko przyjemnie puszysta i idealnie chrupka.

Jak działa soda oczyszczona do panierowania kotletów? Chodzi tu o nic innego jak jej odczyn zasadowy, który podnosi pH innych produktów, a dodatkowo rozbija wiązania peptydowe. To właśnie dzięki temu bułka tarta, mąka, płatki owsiane, czy każda inna dowolna baza do panierki, stanie się bardziej chrupiąca i rumiana.

Kotlety w panierce z sody - o tym trzeba pamiętać

Panierka z sodą oczyszczoną jest świetnym pomysłem, ale trzeba tu pamiętać o umiarze. Dodajcie więc dosłownie pół łyżeczki na cały talerz tartej bułki, aby nie przesadzać z ilością tego składnika, bo soda w nadmiarze może powodować problemy żołądkowe. Warto też zaznaczyć, że niestety nie sprawdzi się tu zamiennik w postaci proszku do pieczenia, bo nie ma on takich samych właściwości. Co prawda w wielu recepturach na ciasta sody i proszku do pieczenia można używać zamiennie, ale w tym przypadku nie będzie to dobrą alternatywą, gdyż proszek ma 4x słabsze działanie, więc zamiast pół łyżeczki, trzeba by było sypnąć do panierki aż 2 łyżeczki tego produktu, a to wpłynęłoby już na smak kotletów. 

przepis na kotlety w panierce

Co zrobić, żeby panierka nie odchodziła od kotleta?

Co ciekawe, soda sprawdzi się w panierce na dwa sposoby, czyli nie tylko do suchych, ale i mokrych składników. Oprócz sypania jej do bułki, można więc dodać też odrobinę tego proszku do rozmąconych jajek. Okazuje się, że gdy wymieszamy jajka z odrobiną soli, sody oraz oleju, panierka lepiej przylepi się do mięsa i w efekcie nie będzie odpadała podczas smażenia. Oprócz tego cenną wskazówką jest to, aby nie smażyć mięsa od razu po panierowaniu, tylko najpierw odłożyć kotlety na 30 minut do lodówki. Gdy wrzucimy je na patelnię po uprzednim krótkim schłodzeniu, panierka będzie trzymała się znacznie lepiej i równomiernie się przyrumieni.