Jak zrobić marcepan

Marcepan to masa uzyskiwana z prażonych i obranych ze skórki migdałów (kalifornijskich lub śródziemnomorskich), które następnie są mielone i ucierane z cukrem. Niekiedy dodaje się do niej olejek migdałowy, ewentualnie także wodę różaną – produkt uboczny powstający w procesie produkcji olejku różanego. Pod wpływem ciepła (np. po ogrzaniu w dłoniach) masa staje się plastyczna i można z niej tworzyć nawet bardzo skomplikowane ozdoby czy desery.

Jakość marcepanu zależy głównie od ilości użytego cukru. Jego masa nie powinna przekraczać wagi migdałów. Ogólnie przyjmuje się, że optymalne proporcje składników to 1:1.

Marcepan można bez większego problemu przygotować samodzielnie. Ważne, by zdobyć dobrej jakości migdały, bo to one w największym stopniu wpływają na smak specjału. Można je kupić już obrane lub wyłuskać samodzielnie, po zalaniu wrzątkiem i pozostawieniu do przestygnięcia.

Pozbawione skórki migdały (szklankę) mielimy blenderem na proszek i mieszamy go ze szklanką cukru pudru (ewentualnie bardzo drobnego cukru trzcinowego), zalewamy wodą (około ¼ szklanki) i dodajemy odrobinę aromatu migdałowego lub wody różanej (niektórzy stosują też likier amaretto). Masę ugniatamy, aż stanie się gładka i jednolita, w razie konieczności dodając trochę wody. Formujemy z niej wałek, owijamy w folię spożywczą i umieszczamy do schłodzenia w lodówce, minimum na godzinę. Domowy marcepan gotowy!

Marcepan skład ze sklepu – na co uważać

Marcepan można też kupić gotowy, jednak warto dokładnie przestudiować jego skład, bo w tego typu produktach masa migdałowa często stanowi tylko niewielki procent. Nie brakuje tam natomiast mało wartościowego oleju palmowego, bogatego w nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą sprzyjać rozwojowi chorób układu krążenia.

Jeszcze groźniejszym składnikiem gotowego marcepanu bywają utwardzone tłuszcze roślinne, stanowiące jeden z głównych czynników wywołujących epidemię otyłości. W składzie można też znaleźć liczne konserwanty i emulgatory, np. polirycynooleinian poliglicerolu (E476), którego nadmiar powoduje problemy z wątrobą czy nerkami. 

W takich wyrobach drogie migdały bywają zastępowane tańszymi zamiennikami, najczęściej mielonymi pestkami moreli lub brzoskwiń. Ich gorzki smak jest równoważony zwiększoną porcją cukru, co nie tylko wpływa na smak „marcepanu”, ale także negatywnie oddziałuje na zdrowie konsumenta.

Pomysły na wykorzystanie marcepanu

Marcepan można wykorzystywać na wiele sposobów. Przygotowana w domu masa nabierze niezwykłych kolorów po dodaniu do niej barwników spożywczych, a najlepiej naturalnego soku z żurawiny, malin lub czarnej porzeczki, ewentualnie błękitnego likieru blue curacao. Z marcepanu można po prostu uformować smakowite kulki i obtoczyć je w kakao czy zanurzyć w roztopionej czekoladzie. Masa, najlepiej po rozwałkowaniu, będzie ozdobą tortu. Sprawdzi się też jako dekoracja ciast i ciasteczek. Po rozgrzaniu w dłoniach z marcepan upodobni się do plasteliny, dzięki czemu można z niego wyrabiać różne figurki czy ozdoby, angażując w to dzieci. Więcej pomysłów i konkretne przepisy z marcepanem w galerii powyżej.