Gdy pieczemy ciasto na niedzielę, raczej nie bawimy się w polewy, lukry, czy inne dodatki. Jednak gdy nadchodzą święta, ciasta powinny wyglądać dostojnie i na bogato. Najczęściej ozdabiamy serniki i pierniki. Na górze wypieku ląduje gruba warstwa polewy czekoladowej. Niekiedy kupujemy gotową w sklepie, ale to droga na skróty. Najczęściej samodzielnie przygotowujemy czekoladową masę, by polać nią piękny domowy sernik. Zdarza się jednak często, że po zaschnięciu polewa matowieje i twardnieje do tego stopnia, że trudno jest ukroić kawałek ciasta, bez łamania polowy polewy. Warto poznać przepis na lustrzaną polewę, która nie tylko pięknie wygląda na cieście, ale jest elastyczna i kroi się bez problemu i bardzo dobrze przylega do ciasta.

Lustrzana polewa czekoladowa z mlekiem z kondensowanym

Tajnym składnikiem tej polewy jest mleko skondensowane. Dzięki niemu masa jest elastyczna i sprężysta, ale nie zastyga do końca, dzięki czemu łatwo się kroi.

Jak zrobić polewę lustrzaną?

Do przygotowania polewy mirror glaze potrzebujecie kilku składników i termometr spożywczy. Pomoże on w ustaleniu idealnej temperatury, w jakiej można wylać polewę na ciasto.  

Potrzebujecie:

  • 4 tabliczki czekolady (białej, mlecznej, ciemniej, gold lub ruby)
  • 200 ml mleka skondensowanego niesłodzonego
  • 1,5 szklanki drobnoziarnistego cukru
  • 3/4 szklanki wody
  • 2 łyżki żelatyny w proszku

Żelatynę zalejcie letnią wodą tak, by tylko przykryła proszek. Zamieszajcie i odstawcie.
Czekoladę posiekajcie na drobniejsze kawałki. W rondelu rozpuśćcie cukier w 3/4 szklanki wody, podgrzewając na małym ogniu, cały czas mieszając. Gdy cukier całkowicie się rozpuści wlejcie mleko skondensowane i podgrzewajcie przez ok. 4 minuty.
Następnie wlejcie rozpuszczoną żelatynę i wsypcie kawałki czekolady. Mieszajcie całość do czasu, aż czekolada się całkowicie rozpuści a masa będzie idealnie gładka.
Masę przelejcie do blendera i dokładnie zmiksujcie. Ważne jest, aby ostrze blendera przez cały czas było poniżej powierzchni polewy - dzięki temu nie wytworzą się pęcherzyki powietrza. Jeśli jednak powstaną pojedyncze pęcherzyki powietrza, przelejcie glazurę przez drobne sitko. Pozostawcie do ostudzenia.
Mirror glaze jest gotowa do użycia gdy osiągnie temp. 35 st. C. Wylewajcie ją na ciasto mocno schłodzone w lodówce, by szybko zaschła na powierzchni i nie spłynęła. Polewę wylewajcie zaczynając od środka ciasta, zataczając delikatne kręgi, aby pokryć całą powierzchnię. Całość wstawcie do do lodówki na ok. 3 godziny.

Polewa lustrzana - pilnujcie temperatury

Jeśli zostawicie ciasto z taką polewą na dłużej poza lodówką bez krojenia, podczas porcjowania polewa może zacząć się ciągnąć i przestanie wyglądać estetycznie. Wszystkie składniki do przygotowania polewy powinny być w temp. pokojowej.

Czy polewę lustrzaną można mrozić?

Nadmiar polewy lustrzanej z powodzeniem można zamrozić. Przelejcie ją do zamykanego pojemnika i wstawcie do zamrażarki. Przed ponownym użyciem polewę rozmrażajcie w lodówce i delikatnie podgrzejcie przed oblaniem ciasta.

Do czego można wykorzystać polewę lustrzaną?

Polewa lustrzana może być użyta do dekoracji tortu. Wystarczy połączyć ją z wybranymi barwnikami aby efekt końcowy zaskoczył gości.
Polewę można też użyć do dekoracji biszkoptów, pączków, czy babeczek. Można w niej zanurzyć ciasteczka, albo owoce. Można też polać nią desery w pucharkach, takie jak budynie, panna cotta czy galaretki.