Na polskim rynku trend na książki o wykorzystywaniu resztek dopiero się zaczyna. Mamy już jednak dwie rzetelne pozycje godne uwagi, a podejrzewamy, że będzie ich coraz więcej. W końcu kreatywnych pomysłów nigdy za dużo! Wzorujemy się na najlepszych kucharzach świata, którzy za swoją misję przyjęli ograniczenie marnowania jedzenia i inspirujemy się ich przepisami. Sprawdźcie, może macie w lodówce samotną marchewkę lub porzucone jabłko - wyczarujcie z nich coś pysznego.

Sylwia Majcher "Gotuję, nie marnuję"

Sylwia Majcher napisała fantastyczną książkę o tym jak racjonalnie podążać za trendem zero waste. We wstępie do "Gotuję, nie marnuję" przekonuje, że jeśli zaczniemy lepiej gospodarować tym, co mamy, zyska na tym nie tylko środowisko, ale i nasz portfel. Autorka namawia do traktowania lodówki jako "sklepu" pierwszego wyboru - zanim kupimy nowe produkty, sprawdźmy, czy nie mamy jakichś czekających na wykorzystanie. Przepisy Majcher są proste i, co ważne, łatwe do modyfikowania w zależności od tego, co akurat mamy w kuchni. Koniecznie wypróbujcie przepis na chlebowy pudding czy carpaccio z kapuścianego głąba - to dania, które pokazują, że z resztek można stworzyć pełnoprawne dania.

Przeczytajcie też nasz wywiad Czas na resztki! - wywiad z Sylwią Majcher

Maia Sobczak "Qmam Kasze. Do ostatniego okruszka" 

Kolejna książka autorki bloga Qmam Kasze. Przepisy Mai znamy i lubimy od lat, dlatego w ciemno sięgnęłyśmy po jej książkę o gotowaniu z resztek. I znajdujemy w niej wszystko to, co tak przyciąga zarówno na blogu, jak i Instagramie Mai. Przepisy okraszone sensualnymi opowieściami, przypominające, że nawet gotowanie z resztek może być przyjemnością. Autorka nauczy was, jak ukisić liście kalafiora, przygotować pączki z warzywami i czekoladą czy usmażyć mielone z ziemniaków. A wszystko to w nieśpiesznym rytmie, tak, by docenić chwile spędzane przy wspólnym stole z bliskimi.

Sprawdź też nasz wywiad Maia Sobczak i triki na jedzeniowe resztki, o których nie śniłeś

Massimo Bottura i inni "Bread is gold"

Massimo Bottura, szef jednej z najlepszych restauracji świata Osteria Francescana w Modenie, jest jednym z prekursorów trendu zero waste. W 2015 roku podczas Expo w Mediolanie szef otworzył Refettorio, w którym gotował tylko i wyłącznie z resztek, produktów, które organizatorzy Expo przeznaczyli do wyrzucenia. Do swojego lokalu zaprosił szefów z całego świata. Pomysł Bottury okazał się strzałem w dziesiątkę. Wspólnie z żoną założył fundację Food for Soul, która zajmuje się właśnie problemem marnowania żywności. Wynikiem działań kucharza jest książka "Bread is gold", w której najlepsi kucharze zdradzają swoje patenty na resztki. Znajdziecie tu m.in. przepisy Rene Redzepiego, Joana Roca czy braci Ferrana i Alberta Adria.

Więcej o autorze przeczytacie tu: Massimo Bottura - kim jest szef kuchni najlepszej restauracji świata?