Atlas grzybów. Ponad 200 polskich gatunków 

Ci, którzy od lat grzybobranie uważają za letnio-wakacyjną tradycję, a także ci, dla których każda okoliczność jest dobra, aby wywęszyć grzybowy okaz tuż nad ziemią, mają swoje sprawdzone lektury, z których czerpią wiedzę na temat prawidłowego zbierania grzybów. Klasyczny atlas grzybów to absolutna podstawa, również dla wprawionych grzybiarzy. Nie zawsze bowiem na pierwszy rzut oka widać, z jakim rodzajem grzybów mamy do czynienia. Atlas grzybów to pierwsza weryfikacja, choć dobrze znane powiedzenie mówi, że zbiera się jedynie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości. Książka autorstwa Patrycji Zarawskiej to kompendium grzybiarskiej wiedzy skupiającej się na polskich skarbach z lasu. Przejrzyście i praktycznie - do lektury w fotelu, jak i w trakcie wędrowania po lesie czy łące.

Grzybownik

Duet autorów Justyn Kołek i Ewa Furtak opracowali kapsułkowy poradnik dla debiutantów w świecie grzybów, ale też osób, które mają już pewne doświadczenie z grzybobraniem. To, na co zwraca się uwagę po lekturze kilku pierwszych stron poradnika to bardzo świadome podejście do tematu rozsądnego poszukiwania koźlaków, prawdziwków czy gąsek. Autorzy podkreślają rolę, jaką odgrywa grzybobranie w polskim społeczeństwie i w polskiej kulturze. Z pasją opisują imprezy i wydarzenia kulturalne związane ze zwyczajem jesiennego (ale nie tylko) zbierania grzybów przez Polaków. Duża część książki to praktyczny atlas grzybów, w jasny sposób obrazujący, który grzyb jest jadalny, który niejadalny, a jakie inne grzyby będą dla nas najbardziej niebezpieczne. Autorzy rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi grzybów, a to wiedza absolutnie podstawowa i cenna. W "Grzybowniku" są też przepisy: kania panierowana czy rydze z boczkiem i śmietaną - obok takich propozycji trudno przejść obojętnie.

Grzyby

Grzyby - dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia to lektura dla całej rodziny. I to nie jest żart! Format przypominający bajki spodoba się najmłodszym, ale ciekawostki wewnątrz to gratka dla dorosłych. Duża część książki dotyczy grzybów jadalnych. Zarówno tradycji grzybobrania i metod, które warto mieć na uwadze zbierając grzyby, jak i najpopularniejszych (jadalnych, niejadalnych i trujących) gatunków grzybów. Pozostała część to szeroki opis całego świata grzybów - w różnych ich wersjach, a także okolicznościach występowania. Bardzo pouczająca i otwierająca oczy pozycja. A nóż, to właśnie "Grzyby" sprawią, że dzieci w domu zadeklarują "idziemy do lasu". 

Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej

To zapowiedź grzybobrania 2019, ale już można śmiało powiedzieć, że nie będzie to zwykły atlas grzybów. Samo grzybobranie nie ogranicza się przecież do prześcigania w poprawnym wymienieniu grzybów jadalnych, najpopularniejszych gatunków w polskich lasach, czy trików "wykręcać grzyby czy przycinać nożykiem". To rodzinne anegdotki, przepisy, opowieści i dowcipy. Zośka Leszczyńska-Niziołek "Polowanie na grzyby" zaczyna się od słów, które w dobry sposób zapraszają do grzybowego świata: "Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby? Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w konopackich lasach i jakimś cudem wszyscy od razu się o tym dowiedzieli".

Tajemnicze życie grzybów

A na koniec nie książka, a audiobook. Z racji formy nie jest to zdecydowanie klasyczny atlas grzybów czy poradnik dla grzybiarzy. Robert Hofrichter przedstawia niewidzialny ekologiczny wszechświat, który rozciąga się pod naszymi stopami – i nie tylko tam! To nie jest zbiór porad, jak zbierać i przyrządzać skarby lasów. Autor chce przede wszystkim pokazać, jak bogaty jest świat grzybów, który nam na co dzień może wydawać się prosty i łatwy do opisania. Do posłuchania dla prawdziwych fanów grzybów - nie tylko w kuchni.