Wyglądają bardziej jak pąki kwiatów niż zwykłe zielone sałaty. A w każdym liściu kryje się dużo dobra. Poznajcie je bliżej i kupcie przy najbliższych zakupach.

Czym są cykorie?

Cykoria należy do rodziny wytrzymałych i gorzkich warzyw liściastych, które są blisko spokrewnione z sałatą. Korzeń cykorii od dawna jest używany jako substytut kawy, smakuje podobnie, ale nie zawiera kofeiny.

Cykorie występują w kilku rodzajach, różną się kolorem i smakiem. Najpopularniejszy jest rodzaj radicchio, który wygląda jak mała, miękka  biała kapusta. Endywia belgijska ma małe, podłużne główki z ciasno ułożonymi, sztywnymi bladożółtymi i białymi liśćmi. Czerwona endywia belgijska charakteryzuje się małą, podłużną główką z ciasno upakowanymi, sztywnymi purpurowymi i białymi liśćmi. Natomiast endywia kędzierzawa wyróżnia się właśnie kędzierzawą,  jasnozieloną i żółtą główką.

Kupując cykorię zwróćcie uwagę, by wybierać te z najbielszymi główkami – zzieleniałe listki świadczą o tym, że warzywo zgorzkniało pod wpływem światła. Ciekawostką jest, że cykoria uprawiana jest bez dostępu światła, dzięki czemu zawdzięcza swój kolor i smak. To dlatego w sklepach leży na tackach odwróconych do góry dnem. Właśnie, by jak najmniej światła dostało się do cennych liści.

Jakie są korzyści z jedzenia cykorii?

Cykoria jest bogatym źródłem inuliny, rodzaju rozpuszczalnego w wodzie błonnika, który pozytywnie wpływa na utratę wagi i poprawę pracy jelit. Ma też bardzo mało kalorii.  Zawiera również mangan i witaminy B6, dwa składniki odżywcze pozytywnie wpływające na pracę mózgu. Cykoria od dawna stosowana jest w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, utraty apetytu, rozstroju żołądka, zaparć, zaburzeń czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz podwyższonego ciśnienia. Znajduje się w niej także duża ilość witaminy C. Z jednej strony dobrze, ale trzeba uważać na ilość spożywanych liści, by nie przyjąć zbyt dużej ilości tej witaminy jednorazowo. Skutkować to może bólem brzucha, nudnościami oraz zgagą. Oprócz tego z liściach cykorii znajdziecie sód, potas, magnez, żelazo, miedź, cynk, fosfor, karoten i witaminy B1, B2, C, kwas foliowy. Zawarty w cykorii betakaroten poprawia koloryt skóry, a witamina A ma właściwości odmładzające.
Najwięcej właściwości cykoria zachowuje, gdy jest spożywana na surowo, dodana do sałatki lub surówki.

Jak myć i przygotowywać cykorię?

Przed użyciem umyjcie cykorię pod chłodną, bieżącą wodą, wyrzućcie wszelkie przebarwione lub zwiędłe zewnętrzne liście, a następnie i osuszcie ją. Jeśli chcecie pozbyć się goryczki wyczuwalnej w liściach, namoczcie liście w zimnej wodzie przez 30 minut przed użyciem. Resztki liści przechowujcie zawinięte w wilgotne papierowe ręczniki, zamknięte w plastikowej torbie przez okres do jednego tygodnia.

Jak już pisaliśmy najlepiej cykorię jeść na surowo.Świetnie pasuje do wszelkiego rodzaju sałatek, surówek, można ja kłaść na kanapkę i dodawać do koktajli. To też super pomysł na podanie sałatek. W łódeczkach z liści można położyć porcje sałatki, którą można zjeść biorąc po prostu liść w rękę. Jej delikatny smak świetnie komponuje się z sosem winegret, z serami, orzechami, jak również z owocami - jabłkami i gruszkami.